Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu vor sa imi aprobe demisia la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu vor sa imi aprobe demisia la zi

Buna ziua, nu imi este aprobata demisia la zi. Astazi am cerut-o. Am propus apoi sa imi dea la zi de la 1 nov. si nici asa nu vor. Eu nu pot sa stau in preaviz 20 de zile.
Ce risc daca nu vin 3 zile si mi se desface contractul pentru absente nemotivate?
multumesc!
Demisia nu trebuie "aprobata". Este actul dvs. de vointa. Angajatorul nu are niciun drept in a impiedica manifestarea actului dvs. de vointa.
Mai mult, el este obligat sa va inregistreze demisia. In cazul in care refuza, trimiteti-o prin posta cu confirmare de primire si sesizati ITM-ul.
Daca nu mai veniti la munca riscati sa fiti cercetat disciplinar si sa vi se desfaca c.i.m pe motive disciplinare.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Daca lipsiti nemotivat vi se poate desface disciplar c.i.m. ...
@ elmauss

1. Demisia opereaza încetarea contractului de munca, în mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.

2. Regula în materie de încetare a contractului individual de munca din iniţiativa salariatului este încetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile art. 81 din Codul muncii.

3. Nerespectarea de catre salariat a termenului de preaviz reprezinta abatere disciplinara, care justifica sancţionarea sa disciplinara, inclusiv prin desfacerea contractului de munca.