Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adev. vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adev. vechime

Buna ziua !
Este necesar sa -i intocmesc adev. de vechime unui fost angajat, daca i-i scot raport din Revisal, care contine datele ref. la vechime, salariu, etc.

Multumesc !

La incetarea unui contract de munca angajatorul elibereaza angajatului raportul Revisal si acea adeverinta sau Nota de Lichidare. Modele gasiti pe net.
La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Obligatia incumba numai daca salariatul solicita acest lucru ...