Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de amanare a cauzei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de amanare a cauzei

Salutare!
Am si eu nevoie de un sfat..
Am un proces pe 26 Martie 2012, am primit citatia acum cateva zile.
Insa nu pot ajunge, abia m-am angajat si nu pot sa plec asa din prima.
Cum as putea sa cer amanarea termenului de judecata?
Are cineva un model de astfel de cerere?
Cu cat timp trebuie depusa?
Se poate trimite si prin posta?

Multumesc
Redactati cerere catre instanta care judecata cauza,comunicati imposibilitatea prezentei la termen si solicitati in temeiul disp art 242 al 2 C pr civ amanarea judecarii cauzei si dispunerea de nou termen de judecata
Cererea adresata instantei trebuie sa fie comunicata cu cel putin 5 zile inainte de termen astfel incat completul de judecata sa ia act de pozitia dvs
Succes
@ynocentta

Art. 242, alin. (2) Cod procedura civila reglementeaza judecarea cauzei in lipsa partilor.

@n.mihai21

Puteti sa solicitati termen pentru angajare aparator sau prin invoiala partilor. Se poate acorda un nou termen si pentru imposibilitate de prezentare daca depuneti dovezi la dosar din care sa rezulte ca nu v-ati putut prezenta (sunteti bolnav, plecat din tara etc.). Faptul ca abia v-ati angajat nu este imposibilitate de prezentare si nici motiv de amanare a cauzei. Instanta poate acorda un nou termen, nu este obligata sa il acorde.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsuri.
@ynocentta - nu as vrea sa ma judece in lipsa, vreau doar sa aman.
@gabrile - daca scriu asta, si sa zic, nu angajez avocat si ma duc singur la urmatorul termen, are ceva?
Nu se intampla nimic.
Multumesc pentru raspuns.
Si exista vreun tipizat de asemenea cerere de amanare? Sau scriu eu acolo pur si simplu ca vreau sa angajez avocat si etc
Pot trimite si prin posta?