avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de amanare a cauzei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de amanare a cauzei

Salutare!
Am si eu nevoie de un sfat..
Am un proces pe 26 Martie 2012, am primit citatia acum cateva zile.
Insa nu pot ajunge, abia m-am angajat si nu pot sa plec asa din prima.
Cum as putea sa cer amanarea termenului de judecata?
Are cineva un model de astfel de cerere?
Cu cat timp trebuie depusa?
Se poate trimite si prin posta?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:07, 19 Aprilie 2012
Redactati cerere catre instanta care judecata cauza,comunicati imposibilitatea prezentei la termen si solicitati in temeiul disp art 242 al 2 C pr civ amanarea judecarii cauzei si dispunerea de nou termen de judecata
Cererea adresata instantei trebuie sa fie comunicata cu cel putin 5 zile inainte de termen astfel incat completul de judecata sa ia act de pozitia dvs
Succes
@ynocentta

Art. 242, alin. (2) Cod procedura civila reglementeaza judecarea cauzei in lipsa partilor.


@n.mihai21

Puteti sa solicitati termen pentru angajare aparator sau prin invoiala partilor. Se poate acorda un nou termen si pentru imposibilitate de prezentare daca depuneti dovezi la dosar din care sa rezulte ca nu v-ati putut prezenta (sunteti bolnav, plecat din tara etc.). Faptul ca abia v-ati angajat nu este imposibilitate de prezentare si nici motiv de amanare a cauzei. Instanta poate acorda un nou termen, nu este obligata sa il acorde.
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsuri.
@ynocentta - nu as vrea sa ma judece in lipsa, vreau doar sa aman.
@gabrile - daca scriu asta, si sa zic, nu angajez avocat si ma duc singur la urmatorul termen, are ceva?
Nu se intampla nimic.
Multumesc pentru raspuns.
Si exista vreun tipizat de asemenea cerere de amanare? Sau scriu eu acolo pur si simplu ca vreau sa angajez avocat si etc
Pot trimite si prin posta?

Alte discuții în legătură

Suspendarea unei cauze secondary protocol secondary protocol Ce se intampla daca nici una din parti nu se prezinta la termenul de judecata(intr-un proces civil) si nici nu se depun documente? Din cate cunosc judecatorul ... (vezi toată discuția)
Respingere cerere de repunere pe rol dupa suspendare.recurs sau reiterearea cererii de repunere pe rol? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ca urmare a neprezentarii partilor in instanta s-a dispus suspendarea. S-a formulat cerere de repunere pe rol si partile iarasi nu s-au prezentat, instanta ... (vezi toată discuția)
Lipsa de comunicare dintre avocat-client the mark the mark Fac parte dintr-un grup implicat intr-un proces,dupa trei infatisari am primit urmatorul verdict.'In baza art.155 ind 1 Cod procedura civila suspenda judecata ... (vezi toată discuția)