avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Noile norme metod. privind funct. Reg.Com. publicate ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Noile norme metod. privind funct. Reg.Com. publicate in M.O.

S-au publicat in M.O. noile Norme Metodologice privind functionarea Registrului Comertului, care le-au inlocuit pe cele vechi, din 1998.
Legea de aprobare se numeste:
Ministerul Justiţiei- Ordin nr. 2594 din 10/10/2008- Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 704 din 16/10/2008
pentru aprobarea Normelor metodologice privind modul de ţinere a registrelor comerţului, de efectuare a înregistrărilor şi de eliberare a informaţiilor.

Cam care ar fi principalele modificari aduse ?

Deocamdata, am aflat de 3 noutati:

- administratorul, pe langa acea declaratie pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile pt. a fi admin. si specimenul de semnatura, va semna si o declaratie ca accepta mandatul de administrator in conditiile prevazute in actul constitutiv.

- nu se vor mai accepta delegatii simple ci doar cele speciale pentru consilierii juridici. In rest, imputerniciri avocatiale si procuri.

- pentru rezervarea de denumire ar fi necesara si prezentarea imputernicirii

Deocamdata o pot confirma din proprie experienta doar pe prima (cu prezentarea declaratiei administratorului ca isi accepta mandatul).

Dvs. ce stiti despre noile modificari ? Este interesant de stiut.


Ultima modificare: Miercuri, 19 Noiembrie 2008
ionutanton777ro, utilizator
Cel mai recent răspuns: live_maz , utilizator 19:35, 21 Noiembrie 2008
ionutanton777ro a scris:
- administratorul, pe langa acea declaratie pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile pt. a fi admin. si specimenul de semnatura, va semna si o declaratie ca accepta mandatul de administrator in conditiile prevazute in actul constitutiv.

Asta nu e o chestie noua, e prevazuta si de legea 31 la SA: "Pentru ca numirea unui administrator, respectiv a unui membru al directoratului sau al consiliului de supraveghere, să fie valabilă din punct de vedere juridic, persoana numită trebuie să o accepte în mod expres" (art. 153^12).

- nu se vor mai accepta delegatii simple ci doar cele speciale pentru consilierii juridici. In rest, imputerniciri avocatiale si procuri.

Adica procuri autentice, nu simple.

- pentru rezervarea de denumire ar fi necesara si prezentarea imputernicirii

Bun, si daca o faci in nume propriu, dupa care de fapt altcineva o foloseste (asa cum am vazut si pana acum foarte des)? Verifica cineva cui a fost eliberata ca sa intrebe de ce?
Orice minune tine trei zile. Sunt curios ce-o sa faca registrul cand va fi cineava imputernicit prin hot. AGA sa indeplineasca formalitatile de inregistrare?
Eventual chiar AGA tinuta inainte de intrarea in vigoare a normelor... :giggle:
trebuie delegatii speciale pentru consilierii juridici sau imputerniciri avocatiale si procuri chiar si pentru depunere bilanturi????#-o
Ordinul scrie ca "inregistrarea in registrul comertului actelor si faptelor prevazute de lege" necesita noile formalitati, iar bilantul nu se inregistreaza ci se depune. Cred ca in acest caz nu e nevoie de vreo forma speciala.

Alte discuții în legătură

Problema legata de depunerea actelor societatii la rc live_maz live_maz conform art.18 (2) din ordinul arivind aprobarea Normelor met privind modul de tinere a registrelor comertului, de efectuare a inregistrarilor si de eliberare ... (vezi toată discuția)
Registrul comertului gabitzaalex gabitzaalex buna ziua, sunt relativ noua pe acest forum si as vrea sa salut pe toti cei ce-l uziteaza. am si eu o intrebare pentru distinsii consultanti: am auzit de ... (vezi toată discuția)
Depunere documente la registrul comertului Ostafi Daniel Adrian Ostafi Daniel Adrian Buna ziua Am o intrebare referitoare la depunerea documentatiilor la registrul comertului si anume daca salariatul unui avocat poare depune documentatii la ... (vezi toată discuția)