avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general \"BILANT DE LICHIDARE SOC. COM in insolventa\"
Discuție deschisă în Contabilitate în general

"BILANT DE LICHIDARE SOC. COM in insolventa"


Buna ziua. In luna august 2011 , o societate comerciala intra in insolventa . Luna aceasta , martie 2012, tribunalul aproba cererea de lichidare a soc. respective. Intrebarea mea este: la 31 decembrie 2011 , ce fel de bilant depun? De lichidare , sau pe cel prescurtat ? Depun 2 bilanturi distincte? unul pentru 31 decembrie 2011 , iar celalalt pt 31 martie 2012? Eu ma gandesc sa-l depun pe cel prescurtat la 31 decembrie 2011 , si pe cel de lichidare pt. 31 martie 2012 ,adica pe cel conform ordinului 1376/ 2004.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: iacobandreea30 , utilizator 09:24, 19 Martie 2012
La 31 decembrie 2011 societatea nu era lichidata, deci depuneti bilantul prescurtat.
Va multumesc pentru sfat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate in lichidare doreste radiere ruxandraverman ruxandraverman Buna ziua, imi cer scuze pentru deranj, dar am si eu o speta care ma depaseste putin. O societate comerciala a inceput procesul de lichidare-dizolvare-radiere ... (vezi toată discuția)
Radiere societate kromeki kromeki Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti in privinta radierii unei societati care nu a avut activitate din 2011. S-au depus declaratiile necesare la zi , dar m-am ... (vezi toată discuția)
Depunere situatie contabila 2009 midadu midadu As vrea sa stiu ce se intampla in cazul unei societati aflata in lichidare (dizolvata la ORC pentru nedepunerea la termen a bilanturilor din anii anteriori) ce ... (vezi toată discuția)