avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... deschidere carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

deschidere carte funciara

va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele probleme: pentru a deschide cartea funciara a imobilului am inteles ca imi trebuie documentatie cadastrala.eu am plan de situatie a imobilului .e acelasi lucru?ma pot duce cu acest plan sa deschid cartea funciara?numarul cadastral il primesc odata cu deschiderea cartii funciare?va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 18 Martie 2012
Ares-3, moderator
Luati legatura cu un cadastrist. El va va intocmi planurile cadastrale cu privire la imobil. Apoi cu tiltul de proprietate planul dadastral, cartea de identitate, copii legalizate dupa acesatea, declaratie data la notar de transcriere, daca este cazul , vi se intabuleaza dreptul de proprietate in cartea funciara.
deci sa inteleg ca planul de situatie nu este bun de nimic?
Nu este de ajuns!
ce trebuie sa contina un cadastru?pot vizualiza undeva cum arata?multumesc
Planurile cadastrale trebuie sa contina masuratorile imobilului, trebuie facute de un expert cadastral stampilate si semnate de acesta.

Alte discuții în legătură

Teren...in cartea funciara !? gigelas gigelas Buna seara, Un teren,care este cuprins intr-un titlu de proprietate,este trecut in cartea funciara din oficiu ? Inseamna ca are cadastru facut ? Impozitele ... (vezi toată discuția)
Documentatia cadastrala AureliaP AureliaP ce se intelege prin documentatie cadastrala? Care sunt documentele ce fac obiectul documentatiei cadastrale? Multumesc (vezi toată discuția)
Dezbateri - regulamentul privind avizarea tehnica a expertizelor judiciare efectuate de expertii judiciari in specializarea topografie, geodezie si cadastru BEJENARU PETRU BEJENARU PETRU MINISTERUL JUSTIŢIEI Nr. .................../C din........................... AGENŢIA NAŢIONALÃ DE CADASTRU ªI PUBLICITATE IMOBILIARÃ Nr. ... (vezi toată discuția)