Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... deschidere carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

deschidere carte funciara

va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele probleme: pentru a deschide cartea funciara a imobilului am inteles ca imi trebuie documentatie cadastrala.eu am plan de situatie a imobilului .e acelasi lucru?ma pot duce cu acest plan sa deschid cartea funciara?numarul cadastral il primesc odata cu deschiderea cartii funciare?va multumesc
Ares-3, moderator
Luati legatura cu un cadastrist. El va va intocmi planurile cadastrale cu privire la imobil. Apoi cu tiltul de proprietate planul dadastral, cartea de identitate, copii legalizate dupa acesatea, declaratie data la notar de transcriere, daca este cazul , vi se intabuleaza dreptul de proprietate in cartea funciara.
deci sa inteleg ca planul de situatie nu este bun de nimic?
Nu este de ajuns!
ce trebuie sa contina un cadastru?pot vizualiza undeva cum arata?multumesc
Planurile cadastrale trebuie sa contina masuratorile imobilului, trebuie facute de un expert cadastral stampilate si semnate de acesta.