avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata concediului prenatal/postnatal.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata concediului prenatal/postnatal.

buna ziua ,

Am si eu nevoie de niste sfaturi din partea dumneavoastra.Sotia mea este in ultima luna de postnatal iar angajatorul nu i-a platit niciun concediu pana in ziua de azi ,refuza sa faca aceste plati .
Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac pt a-mi recupera acesti bani ,am un copil si nu creste cu frunze.
De la CASMB mi-au spus ca nu se ocupa ei si sa ma duc la ITM , astazi am primit raspunsul la sesizarea pe care am lasat-o la ITM si exact acelasi raspuns si de la ei . Nu se ocupa ITM ci CASMB.
Sunt foarte contrariat si sincer,am nevoie de ajutor din partea dumneavoastra.

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 15:14, 21 Martie 2012
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 36 - (1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de cãtre:
a) angajator, cel mai târziu odatã cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivã, pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;

Art. 47
...
(2) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte, sãvârşite prin încãlcarea obligaţiilor prevãzute la art. 36 alin.(3):
a) refuzul nejustificat de platã a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronatã a indemnizaţiilor;
...
Art. 48 - (1) Contravenţiile prevãzute la art. 47 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la alin. (1) şi (2), cu amendã de la 2.500 lei la 5.000 lei;
...
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevãzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzãtoare se fac de cãtre organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurãri de sãnãtate.

2. Asadar CASMB fuge de raspundere desi este obligatia ei legala.
- Mergeti la CASMB cu textele de lege de mai sus si solicitati sa aplice legea, sa-l sanctioneze pe angajator si in felul acesta poate se hotaraste sa va plateasca indemnizatiile de concediu medical.

Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Domnule Tudor ,

In primul rand ,va multumesc pt raspuns !
In al 2-lea rand ,daca ei spun ca nu se ocupa ,ce pot face eu ?

Sa le fac o sesizare? Probabil o sa imi raspunda si in sesizare ca nu se ocupa ei ,doar nu ii doare mana.

Eu ma gandesc foarte serios sa-l chem in instanta pe angajator.Am ajuns sa cred ca este ultima solutie.

Multumesc inca o data!!
1. Puteti sa apelati si la instanta de judecata dar este posibil sa va programeze peste cateva luni sau un an si ceva, adica dureaza mult.

2.- Faceti o sesizare si la CNAS (forul superior al CJAS).
- Intrati pe
[ link extern ]
si spuneti ce raspuns v-a dat CJAS si anexati si textele de lege pe care vi le-am dat eu.
Din informatiile mele ,tinand cont ca este litigiu de munca ,se judeca mult mai repede .Am auzit ca sunt termene de 2-3 saptamani.
Voi incerca si varianta cu o noua sesizare la CNAS desi nu am nicio speranta ca se va rezolva ceva pe aceasta cale...
Informatiile dvs pot fi eronate TMB acorda termene pentru litigiile de munca in 2013 ... ITM-ul nu are nicio legatura cu neplata concediului medical de catre un angajator , asa cum nu are nicio legatura cu neplata tuturor contributiilor de catre un angajator ...

CNAS va trimite sesizarea dvs cate CASMB care fie o va solutiona potrivit compentelor sale, fie o va clasa avand in vedere ca vi s-a mai raspuns deja la acea problema ...

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal Dany1803 Dany1803 Buna ziua cum imi pot determina angajatorul sa imi plateasca concediu prenatal si postnatal?angajatorul nu vrea sa imi plateasca nimic si nici casa de ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal si postnatal roxanaionita roxanaionita Buna ziua. Cat plateste angajatorul la stat, la un salariu brut de 2000 lei , pentru concediu prenatal si postnatal? Mentionez ca am avut de la 01mai pana la ... (vezi toată discuția)
Recuperarea si plata indemnizatiilor pentru cm popescu mihaela popescu mihaela Angajatorul nu imi plateste CM, concediul prenatal si postnatal pentru ca nu a recuperat banii de la CASMB. Ma trimite pe mine, angajat, la CASMB sa ma rog ... (vezi toată discuția)