Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen pentru redobandirea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen pentru redobandirea permisului de conducere

buna ziua
in data de 02.12.2011 am primit sentinta judecatoreasca definitiva in urma careia mi sa anulat permisul de conducere pentru infractiunile privind circulatia pe drumurile publice sub influenta alcoolului,respectiv fuga de la locul accidentului in urma unei tamponari usoare cu un alt autovehicul.Am primit trei ani si opt luni cu suspendare.
Puteti sa-mi spuneti dupa cat timp pot sa dau examenul pentru redobandirea permisului de conducere?
Trebuie sa-mi caut o scoala de soferi si sa parcurg toate testele?
Va multumesc
Dupa trecerea unui an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare puteti sustine un examen pentru permisul de conducere.
Conform art.116 alin.1 lit b) din Oug.195/2002, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

Nu mai trebuie sa urmati din nou cursurile unei scoli de soferi.

Cititi si aici

www.avocatnet.ro/content/art...
as vrea sa refolmulez: trei ani si opt luni termen de incercare