Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anularea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anularea permisului de conducere

am condus u7n autoturism sub influenta bauturilor alcoolice si mia fost anulat permisul de conducere .pe 13 dec 2012 sa incheiat procesul si am primit o condamnare de 8 luni cu suspendare.intrebarea mea este daca pot sal redobandesc fara sa mai fac din nou sc de soferi ?
costyn79, utilizator
Nu se mai face scoala de soferi.

www.avocatnet.ro/content/art...
ok.dar cand pot sa dau examen din nou ?
La un an de la ramanerea definitiva a hotararii. Dupa 13 Dec 2013 puteti sa dati din nou de carnet.
este sigur?am fost si am intrebat la politia rutiera si miau zis ca trebuie sa fac sc ca si cum nam avut niciodata permis.oricum multumesc
Aveţi posibilitatea să redobândiţi dreptul de a conduce autovehicule, respectiv să obţineţi un nou permis de conducere.
Numai în situaţia în care fostul titular al permisului de conducere îndeplineşte una din condiţiile art. 116, alin.1, lit. a,b,c,d menţionate mai jos, atunci acesta poate solicita aprobarea prezentării la examen în vedere redobândirii permisului de conducere, pentru toate categoriile avute anterior. Astfel, pentru redobândirea permisului de conducere care a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare, solicitantul se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:

-- au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;

-- a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

Nu este necesar sa refaceti cursurile scolii de soferi.