Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale raspunderea administratorului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

raspunderea administratorului

Buna ziua
In calitate de administrator al unei societati comerciale care avand o datorie mare la Finante si furnizori , nu insa si la banci , si care probabil va intra in insoventa exista posibilitatea ca administratorul sa raspunda cu averea personala?Nu s-a incalcat in nici un fel legea , nu s-au folosit fonduri sau bunuri in interes personal sau a unei alte persoane sau societati.Proprietatile personale vandute sau donate membrilor familiei pot fi afectate?
Va multumesc mult

Va multumesc
Nu este corect cand spuneti ca nu s-a incalcat legea, cel putin in privinta obligatiilor fiscale datorate bugetului de stat. Prin lege se stabilesc aceste obligatii ... In conformitate cu prevederile art. 27 Cod procedura fiscala vi se poate atrage raspunderea in solidar cu societatea comerciala pentru cauzele prevazute de alin. 2 al acestui articol. Din ceea ce spuneti cu siguranta situatia dvs. se regaseste in cel putin una dintre acele conditii.
Pentru a se atrage raspunderea administratorului este necesar a fi indeplinite mai multe conditii, in functie de felul raspunderii: raspundere contractuala sau raspundere delictuala. Daca raspunderea administratorului este ceruta in cadrul procedurii de insolventa, aceasta este o raspundere delioctuala. Asadar, pe langa conditiile raspunderii delictuale mai este necesar a fi intrunite si alte conditii pentru a se atrage raspunderea administratorului (art. 138 din Legea 85/2006).
Va sfatuiesc sa cereti parerea unui avocat, mai ales ca si Dvs., in calitate de reprezentant al societatii comerciale, puteti solicita insolventa. Nu actionati fara sa consultati un specialist. Succes!
adisan a scris:

Pentru a se atrage raspunderea administratorului este necesar a fi indeplinite mai multe conditii, in functie de felul raspunderii: raspundere contractuala sau raspundere delictuala. Daca raspunderea administratorului este ceruta in cadrul procedurii de insolventa, aceasta este o raspundere delioctuala. Asadar, pe langa conditiile raspunderii delictuale mai este necesar a fi intrunite si alte conditii pentru a se atrage raspunderea administratorului (art. 138 din Legea 85/2006).
Va sfatuiesc sa cereti parerea unui avocat, mai ales ca si Dvs., in calitate de reprezentant al societatii comerciale, puteti solicita insolventa. Nu actionati fara sa consultati un specialist. Succes!

Poate ca societatea are o obligatie fiscala de 44.000 lei, deci nu intruneste conditia intrarii in procedura insolventei, iar in acest caz se va atrage raspunderea in solidar conform normelor codului de procedura fiscala ...
Va multumesc pt. raspuns . Datoria la bugetul de stat depaseste cu mult limita la care se poate cere insolventa , in calitate de administrator ce ma sfatuiti sa fac, sa cer eu declansarea procedurii de insolventa?
O intrebare suma pe care o datorati la finante de cat timp este? Daca aveti retineri la sursa mai mult ca sigur veti raspunde solidar cu firma pe care o conduceti, donatiile nu sunt permise daca firma este pe pierdere (se poate considera rea credinta) ...
Daca datoriile dateaza de mult, cei de la echonomic nu vau cautat inca? (este caz penal de acea intreb)

lucian huzum: Gresesc?
Burghardt Norbert,