Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme Titlu de Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme Titlu de Proprietate

Ma confrunt cu o situatie pe care nu stiu exact cum sa o descalcesc si as avea nevoie de cateva pareri. E vorba de o suprafata mai mare in realitate decat in TDP. Povestea e asa:
Prin anul 1975, s-a luat un grija un batran fara familie/mostenitori, urmand sa fie ingrijit pana la moarte si apoi, toate bunurile lui sa ramana celor care au avut grija de el. Omul a murit si ulterior, in baza legii 18/91 s-a facut reconsituirea dreptului de proprietate pe numele celui care a avut grija de el. Problema este ca acum, cand a vrut sa sa faca si cadastrul s-a descoperit o discrepanta majora intre suprafata trecuta in titlul de proprietate si realitate.

Ce rezolvare exista in aceasta situatie? Se poate cere rectificarea TDP? M-am documentat putin si am vazut actiuni de acest tip respinse, pe motiv sa nu era aceasta actiunea corecta care trebuia formulata.

Mentionez ca asupra terenului, noul proprietar a inceput posesia inca din primul an in care l-a luat in grija pe batran, comporandu-se ca un proprietar. De asemenea, atunci s-a imprejmuit terenul care a ramas in aceeasi forma pana in ziua de azi si niciun vecin nu ii contesta dreptul de proprietate asupra intregii suprafete.

Deci, se poate cere rectificarea titlului de proprietate in baza legii 18/91 sau e mai bine sa mearga pe uzucapiune?
În opinia mea, se poate cere rectificarea titlului de proprietate cu privire la suprafață.