Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren mai mare, ce fac in cazul asta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren mai mare, ce fac in cazul asta?

Printr-o tranzactie intr-un proces de partaj am dobandit un teren de 1200 mp in titlu.
Vreau sa fac cadastru la teren dar la masuratoare a iesit 1380 mp.
Cadastristul zice ca daca terenul depaseste in realitate 2% din suprafata actului de proprietate se poate rezolva cu actiune in constatare.
Terenul a fost dobandit de bunicii mei acum 60 de ani de la o persoana. Acte nu mai exista, dar a fost trecut in registrul agricol la lotul bunicilor in 1959 cu suprafata de1000 mp. apoi in titlu de proprietate cu 1200 mp dupa revolutie , real fiind 1380 mp.
Cum trebuie sa procedez?
puteti face o cerere pentru rectificarea titlului de proprietate, astfel incat in Titlul de proprietate sa va fie trecuta suprafata de 1380 mp.
Pai, banuiesc ca daca impartirea mostenirii s-a facut prin tranzactie, atunci titlu de proprietate nu mai e valabil, ar trebui sa se ia in calcul acum hoatararea prin care se atribuie mostenitorilor parcelele din titlu.
Cadastristul spunea ca se ia dupa hotarare acum...
Intr-adevar cadastru se face dupa hotararea prin care s-au atribuit mostenitorilor parcelele din titlu.
Nu stiu daca se mai poate face o rectificare a titlului pentru ca in cadrul partajului s-a cerut chiar nulitatea absoluta a titlului pe motiv ca nu corespundeau suprafetele din titlu cu cele gasite real pe teren, la masuratoarea expertului, dar s-a respins.
In acea actiune de nulitate respinsa instanta a solutionat ca neconcordantele din titlu si suprafetele reale din teren se pot solutiona cu actiune in revendicare sau pe obligatia de face, adica de a ne pune in posesie , dar pentru suprafetele mai mici era solutia .
In cazul asta, daca suprafata e mai mare nu cred ca se mai poate cere rectificarea titlului .

tractor a scris:

In acea actiune de nulitate respinsa instanta a solutionat ca neconcordantele din titlu si suprafetele reale din teren se pot solutiona cu actiune in revendicare sau pe obligatia de face, adica de a ne pune in posesie , dar pentru suprafetele mai mici era solutia .
In cazul asta, daca suprafata e mai mare nu cred ca se mai poate cere rectificarea titlului .

In cazul actiunii in revendicare trebuie sa dovediti ca sunteti proprietar pe suprafata respectiva
In cazul unei actiuni intemeiate pe obligatia de a face , trebuie ca dvs sa aveti inscris in titlul de proprietate intreaga suprafata iar Primaria va pus in posesie numai pe o parte din suprafata.

Am intalnit caz in care Prefectura Ilfov a rectificat Titlul de proprietate pt o suprafata de peste 2 ha. Eu zic ca se poate face asa ceva pt suprafetele mici.
Cornel Vasile, Consilier juridic