Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Punere sub interdictie a majorului - instanta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Punere sub interdictie a majorului - instanta competenta, model de cerere, legislatia aplicabila

Am in famile o persoana de 28 de ani care sufera de o boala mintala dobandita la nastere (creierul ei dezvoltantu-se insuficient). Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. ce instanta este competenta pentru solutionarea cereri de punere sub interdictie , judecatoria sect. 3 sau tribunalul Bucuresti?

2.imi da si mie cineva un model de cerere dar pe legislatia noului cod civil si catre cine trebuie adresata procuror sau instanta?

3.procedura puneri sub interdicti din cate am citit prin coduri sta in felul urmator in codul civil te trimite la codul de procedura civila iar codul de procedura spune ca articolele sunt abrogate de decretul 31 / 1954 care la randul sau este abrogat de noul cod civil .....imi poate spune cineva daca gresesc sau nu ?
gubithebest, utilizator
Cererea de punere sub interdictie este de competenta judecatoriei de la domiciliul persoanei care urmeaza sa fie pusa sub interdictie, prin urmare cererea se adreseaza instantei de judecata iar nu procurorului.
Participarea procurorului la judecata si punerea concluziilor de catre acesta sunt obligatorii, conform art. 33 si 35 din Decretul 32/1954, articolele care au ramas in vigoare pana la data intrarii in vigoare a codului de procedura civila.
ALINA CAUC, Avocat
3. Gresiti partial. Prin art. 230 din Legea nr. 71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil a fost abrogat in parte Decretul nr. 32/1954.
Art. 230
La data intrarii in vigoare a Codului civil se abroga:
.......................................
o) Decretul nr. 32/1954 pentru punerea in aplicare a Codului Familiei si a Decretului privitor la persoanele fizice si persoanele juridice, publicat in Buletinul Oficial nr. 9 din 31 ianuarie 1954, cu exceptia art. 30 - 43, care se abroga la data intrarii in vigoare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila;
........................................
in cererea de punere sub interdictiei pot sa cer si acordarea tutelei ? multumesc pentru sfaturi
gubithebest, utilizator
Si cu ce greseste partial caucalina,ca nu ma prind?!:hm:
Rugamintea mea este sa cititi cu atentie intrebarea nr. 3 din mesajul lui gubithebest. Raspunsul meu este adresat acestuia.
...imi poate spune cineva daca gresesc sau nu ?