Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce este o contestatie in anulare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce este o contestatie in anulare?

Va rog explicati-mi ce este o contestatie in anulare si ce sanse de cistig exista? Mai urmeaza ceva dupa acest lucru? multumesc .
miliuta, utilizator
Va referiti la o cauza civila sau la una penala?
- pentru civil: art. 317 si urmatoarele CPC;
- pentru penal: art. 386 si urmatoarele CPP.
Ambele coduri le puteti consulta si pe Internet!
multumesc .Este un divort in care s-a contracarat cu o Cerere reconventionala .A pierdut ,a venit cu un apel ,a pierdut din nou si acum a intervenit cu aceasta Contestatie in anulare .Deja sunt prea obosita cu acest lucru si nustiu cit mai poate dura .
Cu placere, am inteles...asa cum ati vazut motivele se limiteaza la cele doua situatii prevazute de art. 317 CPC - probabil se va respinge!
Contestatia in anulare poate fi formulata si pentru motivele prevazute in art.318 C.proc.civ. ... ar trebui sa ne spuneti ce motiv a invocat pentru exercitarea acestei cai de atac ....
Asa arata continutul exact cum a fost redactat :
Hotarirea s-a dat cu incalcarea dispozitiei de ordine publica privitoare la competenta dezlegarea data este rezultatul unei greseli materiale
1.Respingerea ajutorului public din cererea principala
2.Obligarea la plata cheltuielilor de judecata nu este legala intrucit eu nu am servici.
3.In timpul judecatii am renuntat la partajarea bunurilor comune din cererea reconventionala
de la fila 17 nu insa si la cererea precizata la fila 51.
4.Prin hotarire instanta a admis cererea precizata ,a luat act ca nu mai solicit partajul bunurilor comune dar nu a specificat ca este vorba de pretentiile invocate prin intimpinare si cererea conventionala de la fila 17.
5.Instanta admite cererea reconventionala iar prin aceeasi hotarire i-a act ca nu mai solicit partajarea bunurilor comune .Acest fapt era posibil doardaca printr-o incheiere separata se admitea cererea reconventionala precizata iar prin alta se lua act ca renunt la partajarea bunurilor materiale admise prin incheiere.
6.In lipsa aceste incheieri renuntarea nu poate avea efect asupra cererii din fila 51 ci doar in cea din fila 17.
4.Instanta de recurs nu a avut competenta materiala sa solutioneze recursul calea de atac legala este apel .
Toate aceste erori fac admisibila contestatia in anulare in drep art 317,al 1.pct2,art 318,C
Mentionez ca fila 17 este acea in care imi cerea sa-i dau 100000 de dolari .Care este opinia dumneavoastra concreta ?