Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... SRL dizolvat la cererea ORC imobile pe SRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

SRL dizolvat la cererea ORC imobile pe SRL

Am si eu o speta interesanta.
Societatea comerciala a fost radiata la cererea ORC iar societatea respectiva are in proprietate un imobil, o cladire.
Acuma vreau ca imobilul respectiv sa intre in proprietatea asociatului unic, iar art. 237 alin. (10) din Legea nr. 31 / 1990 spune ca:

(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului in conditiile alin. (8) si (9) revin actionarilor. Acest drept se prescrie in termen de 6 luni de la comunicarea incheierii de radiere.

In situatia de fata termenul de 6 luni a expirat .... oare in situatia respectiva cum pot proceda ????

Multumesc
Este posibil ca bunurile sa intre in patrimoniul statului avand in vedere ca nu le-a acceptat nici un fost asociat in termenul legal.
fkt a scris:

Am si eu o speta interesanta.
Societatea comerciala a fost radiata la cererea ORC iar societatea respectiva are in proprietate un imobil, o cladire.
Acuma vreau ca imobilul respectiv sa intre in proprietatea asociatului unic, iar art. 237 alin. (10) din Legea nr. 31 / 1990 spune ca:

(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului in conditiile alin. (8) si (9) revin actionarilor. Acest drept se prescrie in termen de 6 luni de la comunicarea incheierii de radiere.

In situatia de fata termenul de 6 luni a expirat .... oare in situatia respectiva cum pot proceda ????

Multumesc

Art mentionat de dvs a fost modificat prin punctul 159. din Lege nr. 441/2006 ....
Asociatul unic trebuie sa numeasca un lichidator in conformitate cu art 237 pct 7 !! care v-a repartiza activul mentionat in patrimoniul persoanei fizice
Art mentionat de dvs a fost modificat prin punctul 159. din Lege nr. 441/2006 ....
Asociatul unic trebuie sa numeasca un lichidator in conformitate cu art 237 pct 7 !! care v-a repartiza activul mentionat in patrimoniul persoanei fizice

Si acest lucru nu este legat de termen de prescriptie?
nu inteleg ce legatura are prescriptia in acest caz ??
Daca soc este dizolvata se poate numi un lichidator !!
adrian stoica a scris:

nu inteleg ce legatura are prescriptia in acest caz ??
Daca soc este dizolvata se poate numi un lichidator !!

Pai prescriptia intervine avand in vedere faptul ca societatea este dizolvata inca din 2009....