avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... SRL dizolvat la cererea ORC imobile pe SRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

SRL dizolvat la cererea ORC imobile pe SRL

Am si eu o speta interesanta.
Societatea comerciala a fost radiata la cererea ORC iar societatea respectiva are in proprietate un imobil, o cladire.
Acuma vreau ca imobilul respectiv sa intre in proprietatea asociatului unic, iar art. 237 alin. (10) din Legea nr. 31 / 1990 spune ca:

(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului in conditiile alin. (8) si (9) revin actionarilor. Acest drept se prescrie in termen de 6 luni de la comunicarea incheierii de radiere.

In situatia de fata termenul de 6 luni a expirat .... oare in situatia respectiva cum pot proceda ????

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 10:15, 16 Aprilie 2012
Este posibil ca bunurile sa intre in patrimoniul statului avand in vedere ca nu le-a acceptat nici un fost asociat in termenul legal.
fkt a scris:

Am si eu o speta interesanta.
Societatea comerciala a fost radiata la cererea ORC iar societatea respectiva are in proprietate un imobil, o cladire.
Acuma vreau ca imobilul respectiv sa intre in proprietatea asociatului unic, iar art. 237 alin. (10) din Legea nr. 31 / 1990 spune ca:

(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului in conditiile alin. (8) si (9) revin actionarilor. Acest drept se prescrie in termen de 6 luni de la comunicarea incheierii de radiere.

In situatia de fata termenul de 6 luni a expirat .... oare in situatia respectiva cum pot proceda ????

Multumesc


Art mentionat de dvs a fost modificat prin punctul 159. din Lege nr. 441/2006 ....
Asociatul unic trebuie sa numeasca un lichidator in conformitate cu art 237 pct 7 !! care v-a repartiza activul mentionat in patrimoniul persoanei fizice
Art mentionat de dvs a fost modificat prin punctul 159. din Lege nr. 441/2006 ....
Asociatul unic trebuie sa numeasca un lichidator in conformitate cu art 237 pct 7 !! care v-a repartiza activul mentionat in patrimoniul persoanei fizice

Si acest lucru nu este legat de termen de prescriptie?
nu inteleg ce legatura are prescriptia in acest caz ??
Daca soc este dizolvata se poate numi un lichidator !!
adrian stoica a scris:

nu inteleg ce legatura are prescriptia in acest caz ??
Daca soc este dizolvata se poate numi un lichidator !!


Pai prescriptia intervine avand in vedere faptul ca societatea este dizolvata inca din 2009....

Alte discuții în legătură

Bilant nedepus la registrul comertului drov drov Buna seara, Intrebarea mea este urmatoarea:Daca nu am depus bilantul pentru anul 2008 la Registrul Comertului si acum am primit o citatie sa ma prezint in ... (vezi toată discuția)
Dizolvare societate ancaalina ancaalina Buna seara, am o societate la care nu am mai depus nimic de 2 ani deoarece am plecata din tara,societatea are un teren si o cladire proprietate,acum am intrat ... (vezi toată discuția)
Lichidare si radiere din oficiu de la orc manub manub Am mari sperante si incredere, ca aici se va gasi o solutie la problema mare pe care o am eu acum.Si rog pe toti care au cunostiinta in domeniu, sa-mi acorde ... (vezi toată discuția)