Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi dupa revenirea din cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi dupa revenirea din cic

cic expira in mai 2012 si ma voi reintoarce la vechiul job pe acelasi post. Intre timp in firma s-au facut majorari salariale la toti angajatii, daca eu am fost in cic beneficiez si eu de acest lucru? ce drepturi am dupa revenire din cic in actualele conditii? Precizez ca eu am intrat in cic dupa vechea lege in 2010 . astept raspuns urgent!! Multumesc
Art.10 (7) din Legea nr.202/2002 prevede ca, la incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Prin urmare, aveti dreptul la majorarea salariului...