Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cat timp se comunica o hotarare judecatoreasca?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In cat timp se comunica o hotarare judecatoreasca?

Dupa cat timp se trimite prin posta o sentinta judecatoreasca.Mentionez ca verdictul a fost dat pe data de 8.03.2012?
Va multumesc.
babycika, utilizator
depinde de judecator si de complexitatea cauzei. "verdictul" se numeste "minuta", adica hotararea pe scurt. sentinta se comunica dupa ce judecatorul motiveaza solutia. asta poate dura 2-3 luni.
Va multumesc
Daca discutam de o hotarare civila, termenul de redactare al acesteia este de 30 de zile de la data pronuntarii.
Daca este o hotarare atacabila cu apel sau recurs dupa caz, dupa redactare se comunica partilor.
Daca este o hotarare irevocabila, aceasta nu se mai comunica partilor.
Avand in vedere ca termenul de 30 de zile a fost depasit, aveti posibilitatea sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei, pe calea careia sa solicitati urgentarea redactarii hotararii.

Ce inseamna admite in parte?
Admite in parte=admite doar o parte din pretentiile reclamantului ( din cererea sau cererile sale).