avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cat timp se comunica o hotarare judecatoreasca?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In cat timp se comunica o hotarare judecatoreasca?

Dupa cat timp se trimite prin posta o sentinta judecatoreasca.Mentionez ca verdictul a fost dat pe data de 8.03.2012?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 17 Aprilie 2012
babycika, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:42, 1 Iunie 2023
depinde de judecator si de complexitatea cauzei. "verdictul" se numeste "minuta", adica hotararea pe scurt. sentinta se comunica dupa ce judecatorul motiveaza solutia. asta poate dura 2-3 luni.
Va multumesc
Daca discutam de o hotarare civila, termenul de redactare al acesteia este de 30 de zile de la data pronuntarii.
Daca este o hotarare atacabila cu apel sau recurs dupa caz, dupa redactare se comunica partilor.
Daca este o hotarare irevocabila, aceasta nu se mai comunica partilor.
Avand in vedere ca termenul de 30 de zile a fost depasit, aveti posibilitatea sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei, pe calea careia sa solicitati urgentarea redactarii hotararii.

Ce inseamna admite in parte?
Admite in parte=admite doar o parte din pretentiile reclamantului ( din cererea sau cererile sale).

Alte discuții în legătură

Apel unui proces verbal de contraventie laur90 laur90 Am un proces verbal de contraventie . In data de 2.12.2014 am avut verdictul final \\" se admite cererea \\\\" .Astazi in data de 7.04.2015 am primit prin ... (vezi toată discuția)
Divort-timp de redactare si comunicare hotarare ? simina-irina simina-irina in cat timp se elibereaza o sentinta judecatoreasca de la terminarea procesului de divort?va rog sa-mi raspundeti,am terminat divortul dupa spusele avocatei ... (vezi toată discuția)
Sentinta ramonel78 ramonel78 in cat timp se da o sentinta judecatoreasca? (vezi toată discuția)