avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cazier, daca fapta penala a fost savarsita in timpul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cazier, daca fapta penala a fost savarsita in timpul minoritatii?

Daca o persoana a furat la 13 ani( are dosar cu amprente atat) si la 18 face scoala de soferi , cazierul este "curat" ?
Multumesc anticipat !
Aveti cazierul curat,la 13 ani nici macar nu raspundeti penal.
buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca o persoana de 17 ani ...acum 2 ani , a comis o infractiune....(furt) si i sa facut dosar penal cu amprente si poze ,are cazierul curat acum?
Multumesc!!!
Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar , menţionează faptul că în cazierul judiciar nu se fac înscrieri privind faptele săvârşite în timpul minorităţii.
Art. 14
In certificatul de cazier judiciar se inscriu sanctiunile penale din hotararile judecatoresti ramase definitive.
Art. 15
In certificatul de cazier judiciar nu se inscriu:
a) sanctiunile penale pronuntate pentru fapte savarsite in timpul minoritatii;
b) masurile de siguranta luate fara aplicarea unei pedepse, cu exceptia internarii medicale, interzicerii de a ocupa o functie sau de a exercita o profesie, o meserie ori o alta ocupatie, interzicerii de a se afla in anumite localitati si a expulzarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier judiciar, nelamurire thad92 thad92 am o probema referitor la cazierul judiciar si minor. Vorbim de legea 290/2004 Pe de o parte, in art. 9 se prevede: in cazierul judiciar se inscriu date ... (vezi toată discuția)
Am cazier? south_ultras south_ultras salut.in 2006 am furat un telefon si am fost prins de politie.am primit o amenda penala pe care am platit-o si acum vreau s stiu dak acceasta fata a mea ma va ... (vezi toată discuția)
Inscrieri in cazierul judiciar ContSters24701 ContSters24701 Va rog spuneti-mi ce intelegeti Dvs. prin urmatoarele: În certificatul de cazier judiciar nu se înscriu: .................................... b) ... (vezi toată discuția)