Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Alegerile locale 2012 - candidat independent la ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Alegerile locale 2012 - candidat independent la functia de primar

Poate candida ca independent la functia de primar o persoana care nu are domicililul in localitate de cel putin 3 luni de zile?
O persoana aflata pe lista de consilieri ai unui partid politic, poate fi declarata nula daca se regaseste si pe lista de sustinatori ai unui independent?
Trebuie sa aveti domiciliul in localitatea pentru care candidati ca primar in ziua depunerii dosarului (o sa cuprinda si copie de pe cartea de identitate).
Art. 49. din legea 67 din 2004 privind alegerea autoritatilor administratiei publice locale
(1) Lista sustinatorilor trebuie sa cuprinda data alegerilor, numele si prenumele candidatului, functia pentru care candideaza, numele si prenumele sustinatorului, data nasterii, adresa, denumirea, seria si numarul actului de identitate, semnatura acestuia, precum si numele si prenumele persoanei care a intocmit-o. Persoana care a intocmit lista este obligata ca, impreuna cu aceasta, sa depuna o declaratie pe propria raspundere prin care sa ateste veridicitatea semnaturii sustinatorilor.
(2) Lista sustinatorilor constituie un act public, cu toate consecintele prevazute de lege.
(3) Sustinatorii pot fi numai cetateni cu drept de vot. Un sustinator poate sprijini cate un singur candidat la functia de consilier local, cate unul la functia de consilier judetean si cate unul la functia de primar.
(4) Adeziunile sustinatorilor se dau pe propria lor raspundere.
Deci se poate intalni cazul detaliat de dumneavoastra pentru ca respectiva persoana are dreptul de a alege si a fi ales.
george-neagu, moderator
Un consilier local ales pe lista unui partid se regaseste pe lista de consilieri depusa la BEC a altui partid politic. Listele fiind depuse mai poate participa la sedinta Consiliului Local in luna mai? Daca nu, cine trebuie sa sesizeze si care este procedura?
Buna ziua , As dori sa stiu daca ii obligatoriu ca un candidat independent are obligativitatea de a avea un sponsor ....si ce raspunderi are un sponsor ( in afara de bani ).
Multumesc
p.s daca ar fi diferente intresponsorul la candidatul la primarie sau consiliul local va rog sa specificati . multumesc