Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... denumirea institutiei
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

denumirea institutiei

Cum este corect: Primaria comunei ......... sau Comuna .....:
Avem aceste discutii si multe probleme ca nu sunt luate in considerare - de catre dl. contabil - facturile care sunt adresate catre Primarie . El spune ca este corect : COMUNA ...... , desi legea 215 / 2001 nu s-a modificat in acest sens : singura noutate din lege : unitatea administrativ teritoriala dar nu a disparut denumirea de Primarie.
Multumesc.
Conform legii 215 /2001 - republicata, art. 77:

Primarul, viceprimarul, secretarul unităţii administrativ-teritoriale şi aparatul de specialitate al primarului constituie o structură funcţională cu activitate permanentă, denumită primăria comunei, oraşului sau municipiului, care duce la îndeplinire hotărârile consiliului local şi dispoziţiile primarului, soluţionând problemele curente ale colectivităţii locale.

Pe de alta parte , daca va uitati im modelele ITL - ( si cele din 2006 si cele din 2009)-
unitatea careia ii este adresata o declaratie sau orice act administrativ emis de autoritatea locala are ca antet(tipizat) ce trebuie completat :
"Stema unităţii administrativ-teritoriale
ROMÂNIA
Comuna/Oraşul/Municipiul/sectorul
Denumirea compartimentului de specialitate
Codul de identificare fiscală:...............
Adresă/Cont IBAN/tel/fax

Dar- dupa parerea mea- este corect si " Primaria Comunei ....." si " Comuna ...."
multumesc pentru raspuns.