Forum Discuţii juridice Executare silită recuperare drepturi banesti castigate in instanta
Discuție deschisă în Executare silită

recuperare drepturi banesti castigate in instanta

Am castigat un proces privind drepturile salariale cuvenite.Detin sentinta definitiva si irevocabila,am adus societatii datoare la cunostinta faptul ca trebuie sa-mi achite drepturile castigate insa inteleg ca nu se doreste acest fapt.Astfel ca doresc sa intervin prin executare silita.Cum intra in posesia unui titlu executoriu deoarece am inteles ca trebuie sa-l depun in original la dosar impreuna cu taxa judicara,taxa de timbru.Eu detin la acest moment doar sentinta investita ca si deifinitiva si irevocabila.Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a intocmi dosarul de executare si a intra in posesia drepturilor castigate.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc frumos.
Acesta este titlul executoriu - hotararea judecatoreasca investita cu formula executorie. Cu hotararea, trebuie sa mergeti la un executor judecatoresc care sa efectueze demersurile de executare silita. Dvs trebuie doar sa formulati o cerere de executare silita catre executor, sa atasati hotararea investita si el se ocupa de demersurile privind executarea.
pentru investirea cu formula executorie voi merge la Tribunalul unde s-a judecat dosarul?multumesc.
Da, instanta de fond legalizeaza si investeste hotararile judecatoresti.
va multumesc mult de tot pentru amabilitate si promptitudine.O zi frumoasa!
Buna seara,
depune si o plangere penala,la mine a functionat.
Succes.