Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare cladire si utilaje
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare cladire si utilaje

Buna ziua.

In contabilitate a fost inregistrata initial o cladire cu tot cu utilaje( a fost preluata de la institutia ierarhic superioara). Nu s-a cunoscut valoarea detaliata a cladirii si a utilajelor. In HG 1705 figureaza practic decat cladirea, deoarece unitatea de masura este in m2.
In anul 2010, unitatea noastra a efectuat reevaluarea cu un evaluator autorizat care a reevaluat decat cladirea.
In cursul anului curent se realizeaza modernizarea acestui obiectiv( mentionez faptul ca este vorba de o centrala termica).
Problema care apare este legata de inregistrarea utilajelor, deoarece ele nu apar inregistrate. Se poate da o valoare acestora( stabilita de catre un expert ) pentru ca apoi sa fie casate?

Va multumesc anticipat.
Daca aceste utilaje de care vorbiti sunt parti componente ale centralei( cazane, pompe, hidrofoare, etc) constituie un singur mijloc fix. Daca in acesta cladire sunt in functie si alte utilaje care nu au legatura directa cu centrala termica(strung, polizor, aparat de sudura, etc) acestea vor fi inregistrate separat. In practica, datorita perioadelor diferite de amortizare(cladirea 20-25 ani, celelate componente 5-8 ani), datorita nevoii de modernizare se face evaluarea pe parti componente si se inregistreaza separat.

Buna ziua.

Va multumesc pentru raspuns. Problema este ca a fost o singura inregistrare in contabilitate, ca- centrala termica -, suma ce cuprindea atat utilajele cat si cladirea( necunoscandu-se valoarea separata a cladirii si a utilajelor ). In momentul cand s-a facut reevaluarea, s-a tinut cont decat de cladire si s-a dat valoare decat cladirii( asa cum reiese din fisa de evaluare intocmita de catre expertul evaluator ).
De aceea, ma gandeam ca ansamblul componentelor centralei termice sa fie inregistrate separat ca utilaje, fara sa li se mai calculeze amortizarea si sa le valorificam la fier vechi.
Merge si asa!