avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce data poate beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce data poate beneficia de pensie?

Buna ziua,
O persoana de sex masculin, nascut la data de 01.05.1954, cu o vechime in munca de 36 ani, 5 luni, 4 zile, din care 14 ani, 9 luni, 17 zile lucrati in grupa I si II de munca (12 ani, 4 luni, 17 zile - grupa a II-a de munca si 2 ani, 5 luni - in grupa a I-a de munca), la ce data se poate pensiona (indiferent, pensie anticipata sau anticipata partiala) ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 19:19, 23 Aprilie 2012
Pensie anticipata partiala la implinirea virstei de 60 ani
Pensie limita de virsta la implinirea virstei de 62 ani
Pentru ca ati lucrat 12 ani in grupa a II-a de munca beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2.5 ani

Pentru ca ati lucrat in grupa a I de munca 2 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensioanre cu 1 an ...

Asadar, varsta standard de pensionare a dvs va fi de 61 ani si 6 luni.(Noiembrie 2015) .

Nu beneficiati de pensie anticipata intrucat nu ati indeplinit stagiul de cotizare
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Reducerea varstei standard de pensionare este de 3 ani din 65
-Aduc o perioada suplimentara la vechime in munca de 4 ani(3 luni la an,pentru grupa II-a)si (6 luni la an,pentru grupa I-a)
Deci limita de varsta la 63 de ani
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat
Pentru pensie anticipata cu penalizare,conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat
Varsta standard de pensionare este de 65 ani
Pentru activitatea desfasurata in conditii deosebite (gr. si 2 ) beneficiati de o reducere a varstei standard cu 3 ani.
Pensie limita de varsta cu reducerea varstei standard la implinirea varstei de 62 ani.
Pensie anticipata partial la implinirea varstei de 60 de ani.
Ultima modificare: Luni, 23 Aprilie 2012
ContSters42179, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata/limita de varsta? ioana.crisan ioana.crisan Buna ziua! am o intrebare:taica-meu are varsta de 59 ani si 3 luni,nascut in 1951,a lucrat efectiv 32 ani si are 10 luni gr I si 17 ani grupa II. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? FlorinLaurentiu FlorinLaurentiu Sunt nascut in august 1954, am 33 ani stagiu de cotizare, stagiu militar cu termen redus, facultate 4 ani. Cind as putea sa ma pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)
Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)