Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce data poate beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce data poate beneficia de pensie?

Buna ziua,
O persoana de sex masculin, nascut la data de 01.05.1954, cu o vechime in munca de 36 ani, 5 luni, 4 zile, din care 14 ani, 9 luni, 17 zile lucrati in grupa I si II de munca (12 ani, 4 luni, 17 zile - grupa a II-a de munca si 2 ani, 5 luni - in grupa a I-a de munca), la ce data se poate pensiona (indiferent, pensie anticipata sau anticipata partiala) ?
Va multumesc.
Pensie anticipata partiala la implinirea virstei de 60 ani
Pensie limita de virsta la implinirea virstei de 62 ani
Pentru ca ati lucrat 12 ani in grupa a II-a de munca beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2.5 ani

Pentru ca ati lucrat in grupa a I de munca 2 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensioanre cu 1 an ...

Asadar, varsta standard de pensionare a dvs va fi de 61 ani si 6 luni.(Noiembrie 2015) .

Nu beneficiati de pensie anticipata intrucat nu ati indeplinit stagiul de cotizare
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Reducerea varstei standard de pensionare este de 3 ani din 65
-Aduc o perioada suplimentara la vechime in munca de 4 ani(3 luni la an,pentru grupa II-a)si (6 luni la an,pentru grupa I-a)
Deci limita de varsta la 63 de ani
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat
Pentru pensie anticipata cu penalizare,conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat
Varsta standard de pensionare este de 65 ani
Pentru activitatea desfasurata in conditii deosebite (gr. si 2 ) beneficiati de o reducere a varstei standard cu 3 ani.
Pensie limita de varsta cu reducerea varstei standard la implinirea varstei de 62 ani.
Pensie anticipata partial la implinirea varstei de 60 de ani.
ContSters42179, utilizator