Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe 11.03.1978 este incadrat in grupa I de munca pana la data de 08.07.1986, dupa care din 15.07.1986 si pana la 01.04.1992 fugureaza cu grupa a II a. intrebarea mea este: cumuland acum anii de vechime, cu varsta si cu anii de grupa are vreo sansa sa iasa la pensie la drept sau chiar anticipat....va rog cine ma poate ajuta sa imi dea un raspuns...
Va rugam sa dati data nasterii. Vedeti de asemenea daca unitatea une a lucrat tatal dumneavoastra se afla in anexele legii unitare a pensiilor.
Limita de varsta la 62 de ani si 6 luni,reducere de 2 ani si 6 luni din 65.Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Daca anii de grupe sunt in procent de 100% acestia mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca dupa cum urmeaza:La 8 ani de grupa I-a=4 ani(6 luni la an).La 5 ani de grupa II-a=1 an si 3 luni(3 luni la an).Potrivit celor postate(lucreaza din 1969 si pana in prezent)la 60 de ani se poate pensiona anticipat fara penalizare.
nascut pe 21.08.1952
Mie mi-a iesit cam asa:
8 ani si 4 luni lucrate in grupa I de munca = 4 ani reducere a varstei de pensionare
5 ani si 9 luni lucrate in grupa II de munca = 0 ani reducere (daca avea 6 ani primea o reducere de 1 an).
Stagiu de cotizare 42 de ani.

Se poate pensiona la limita de varsta incepand cu August 2013 la implinirea varstei de 61 ani si anticipat fara penalizare incepand din August 2012 la implinirea varstei de 60 de ani si daca va avea un stagiu de cotizare de 43 de ani.
Legea 263/2010
Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 1 —
8 1 6
10 2 —
12 2 6
14 3 —

Asadar tinand cont de prevederile de mai sus,reducerea este de 3 ani din 65,pentru 14 ani in conditii deosebite.
Deci in privinta reducerii varstei standard de pensionare si eu am gresit:3 ani si nu 2 ani si 6 luni din 65.
Limita de varsta va fi la 62 de ani.
In ceea ce priveste stagiul total de cotizare el este,cel efectiv lucrat + stagiu asimilat + o perioada suplimentara(stagiu aferent grupei I-a si a II-a de munca)de 5 ani si 3 luni.Aproximativ 42 de ani(1969-2011)+ 5 ani si 3 luni perioada suplimentara.

Carp Mircea, utilizator