Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 30 aprilie 2012, declaratã zi liberã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

30 aprilie 2012, declaratã zi liberã

Guvernul a decis ca ziua de luni, 30 aprilie 2012, să fie declarată zi liberă.
Ziua liberă stabilită în 30 aprilie va fi recuperată în data de 5 mai 2012.
Astfel, angajaţii din sectorul bugetar nu vor lucra în zilele de 28,29, 30 aprilie şi 1 mai, decizia Guvernului având rolul de a cumula timpul liber din această perioadă.
Măsura nu se aplică angajaţilor din domeniile în care activitatea nu poate fi întreruptă, precum şi magistraţilor şi celorlalte categorii de personal din cadrul instanţelor judecătoreşti şi parchetelor de pe lângă acestea, implicate în soluţionarea proceselor cu termen în data de 30 aprilie 2012 şi nici participanţilor în aceste procese.
În domeniul sanitar, în ziua de 30 aprilie, activitatea va fi asigurată în regim de sâmbătă şi duminică, respectiv la 30% din capacitate.
În ceea ce priveşte domeniul educaţiei, ziua liberă va fi recuperată în cursul săptămânii.
De asemenea, dispoziţiile hotărârii adoptate de Guvern pot fi aplicate şi angajaţilor din sectorul privat, în măsura în care partenerii sociali sunt de acord cu această decizie.

Emitent: Guvernul Romaniei – Biroul de presa
Data: 24.04.2012
Multumim Vasile pentru informare!:)

Si bilanturile cand le depunem?:sorry:
in maxim 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar... pana la 29 mai 2012.:rolleyes:
@cearls?:slap: Chiar nu stiam:confused:? Ma refeream la bilanturile care au termen de depunere 30.04.2012, care in acest caz este zi nelucratoare. :hammer:

Mergem pe acelasi principiu, chiar daca MFP nu a emis niciun comunicat? Pe 2 mai, in prima zi lucratoare?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Facand abstractie de subiectul acestui topic, ultima zi ar fi 02.05.2012 ...
@monique,
eu stiam ca tu lucrezi intr-o (si te referi la) societate comerciala:slap: (termen bilant, 150 zile - 29.05.2012, pentru ca februarie 2012 a avut 29 zile), nu la "celelalte persoane prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată"- termen 120 de zile de la încheierea exerciţiului financiar - 30.04.2012...
:tomato:
Cornel Vasile, Consilier juridic