Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale expirare suspendare activitate - demersuri noi!?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

expirare suspendare activitate - demersuri noi!?

Suspendarea activitatii expira in 2 zile.

Trebuie mers la ONRC cu o hot AGA prin care se mentioneaza ca deoarece expira suspendarea , se hotaraste reluarea activitatii ?

Va multumesc
Va adresati registrului comertului printr-o cerere la registratura institutiei ( fara plata unor taxe) ca expira termenul de suspendare a activitatii societatii, pentru ca aceasta institutie sa reia din oficiu activitatea. Dupa ce s-a reluat activitatea din oficiu, aveti posibilitatea sa mai faceti o suspendare a activitatii societatii pentru o perioada de trei ani sau sa depuneti formalitatile pentru dizolvare fara numire lichidator, urmata de radiere in conformitate cu art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.
?
va multumesc.

Asta inseamna ca completez un simplu formular unde ii anunt ca mi=a expirat suspendarea ?

Sau trebuie sa mai fac o decizie de asociat unic unde spun expres ca reiau activitatea deoarece ma expirat suspendarea ?

O simpla cerere de mana depusa la registratura institutiei.
dumitru2000 a scris:

va multumesc.
Asta inseamna ca completez un simplu formular unde ii anunt ca mi=a expirat suspendarea ?
Sau trebuie sa mai fac o decizie de asociat unic unde spun expres ca reiau activitatea deoarece ma expirat suspendarea ?

Reluarea activitatii se face din oficiu la finalizarea perioadei de suspendare, nu trebuie intocmita nici o notificare, cerere, completat formular ...