avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de depunere a motivelor de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de depunere a motivelor de apel

Buna Ziua

Am si eu o nelamurire si suna c-am asa:
1. Am depus apel intr-un divort si vreau sa stiu cat timp am sa depun motivele apelului de la data declarata a apelului 17.04 ( sper sa nu fie prea tarziu azi fiind in 30) dar am aflat de pe site-ul lor data declarata si nu stiu de ce nu a fost actualizata pana acum , caci acasa nu mi-a venit nimic .
2.Exista un tip stas de a formula apelul sau scriu doar cu ce sunt nemultumit?

Multumesc din suflet
Motivele de apel le puteti depune si la prima zi de infatisare.
Explicati in ce fel este gresita hotararea instantei de fond.
GabrielaA a scris:

Motivele de apel le puteti depune si la prima zi de infatisare.
Explicati in ce fel este gresita hotararea instantei de fond.

Deci daca pe site-ul lor arata doar data declarata ca recurs.......sa inteleg ca inca nu a fost data o zi de judecare??
Multumesc pt raspunsul Dvs.
Pai, nu. In primul rand termenul o sa-l vedeti pe site la tribunal si nu acolo unde ati declarat apelul.
criticile trebuie sa vizeze nelegalitatea sau netemeinicia hotararii.
Motivele de apel se pot depune si la termen.
Puteti apela la avocat ca sa va faca redactarea motivelor de apel
Buna Ziua
Daca pe site-ul judecatoriei arata doar data declarata de recurs.... cum aflu data de judecare? Nu pot merge eu ca nu sunt in tara dar am dat o procura mamei dar pana ajunge imi este frica sa nu se duca termenul. Trebuia afisat data judecarii pe site?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2012
Scorpionul, utilizator

Alte discuții în legătură

Cui se adreseazã cererea de recurs ºi în ce cont plãtesc taxa judiciarã de timbru? 28lacra 28lacra In cazul in care am avut o actiune in prima instanta la tribunal (pe vechiul cod) va rog sa-mi spuneti catre cine formulez cererea de recurs (Presedintelui ... (vezi toată discuția)
Proceduri apel elenish elenish Daca cererea de apel formulata, este trimisa partii adverse, ca sa trimita intampinare, dupa care ar trebui sa primesc intampinarea sa formulez raspuns la ... (vezi toată discuția)
Declarare apel. ce pot cere? marymary marymary Am un proces pe rol. Declar apel, pt ca nu sunt multumita cu solutia. Ce pot cere in apel? Pot depune noi dovezi? Instanta de apel poate schimba solutia ... (vezi toată discuția)