Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... este vechime in munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

este vechime in munca?

Este considerata vechime in munca perioada in care sunt in concediu de crestere a copilului de pana la 2 ani?
Atat, OUG nr.148/2005 , cat si OUG nr.111/2010 prevad ca , perioada CCC constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Art.22 din OUG nr.111/2010:
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), art. 6 şi 10
constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la
stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005:
Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.”

Cornel Vasile, Consilier juridic

si in vechiul cod al munciii si in cel actual concediile de orice fel constituie vechime în muncă, acest lucru e subliniat si prin actele normative speciale.
de fapt "nemo censetur ignorare legem"=nimeni nu se poate prevala de necunoasterea legii
multumesc
@ relidaniela

La ce articol din Codul Muncii este reglementat ceea ce sustineti dvs ? ...:-/
@relidaniela,

Pana in ianuarie 2007,cand OUG 148/2005 a fost aprobata cu modificari prin Legea 7/ 9ianuarie 2007.concediul de crestere copil nu era luat in calculul vechimii in munca....