Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cine emite autorizatie de constructie?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cine emite autorizatie de constructie?

Buna ziua!

Am si eu un teren extravilan, cu CF, in cadrul teritoriului administrativ al unei comune si doresc ca construiesc pe acesta o hala si as dori sa stiu daca primaria din comuna poate sa imi emita autorizatia de constructie daca are birou de urbanism? Daca DA, atunci care ar fi pasii?

Va multumesc!
Pentru ridicare edificiu ,este necesar proiect,cerere catre autoritatea locala,care va emite autorizatie de constructie si certificat de urbanism
OK, dar cui ma adresez de exemplu pentru certificat de urbanism: primariei din comuna sau consiliului judetean?
Fiind teren extravilan, nu veti primi autorizatie de constructie. Va trebui sa faceti un PUZ si scoaterea din circuitul agricol. Mergeti la primarie si solicitati un certificat de urbanism, in care precizati ce si cum doriti sa construiti, iar cei de acolo o sa va precizeze care sunt pasii de urmat, ce avize va sunt necesare, etc. De mentionat faptul ca suprafata minima pentru PUZ este de 10.000 mp.