Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisie de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisie de disciplina

Buna ziua

Va scriu in speranta ca imi veti elucida "misterul".
Am fost convocata la o astel de comisie de cercetare disciplinara. Intrebarea mea este cine plateste deplasarea (sediul societatii este in alta localitate) pentru aceastca convocare? Mie normal mi s-ar parea ca cheltuielile efectuate cu deplasarea sa fie decontate de unitate.
Exista vreo lege in sensul acesta, ca delpasarile pentru comisia de cercetare disciplinara se face pe banii angajatului fara drept de decontare?
Sau acest aspect tine de regulamentul intern al societatii.

Astept raspus,
Multumesc
Sunt de parere ca cest aspect tine de Regulamentul intern al angajatorului ... nu ar fi deloc nelegal sa fie considerata ca si o delegare in interes de serviciu ...
in regulamentul intern nu am gasit o astfel de specificatie.Pot sa solicit in timpul comisiei sau dupa sa mi se arate documentul in care este specificat acest lucru?Pentru ca eu consider ca este o metoda de descurajare pentru a nu ma mai prezenta la comisie.
Da, puteti solicita comisiei sa va arate unde este prevazut faptul ca deplasarile pentru comisia de cercetare disciplinara se fac pe banii angajatului fara drept de decontare... sau chiar angajatorului ii puteti solicita acest lucru ...
cere-ti la sediul unde munciti ca comisia de disciplina sa se desfasoare unde lucrati dumneavoastra motivand ca nu aveti posibilitatea de a va deplasa. angajatorul este obligat sa va raspunda pozitiv la cerere astfel puteti anula in instanta decizia de sanctionare cu nerespestarea art. 251 alin (1) sau daca aveti noroc cu art. 252 alin. (1)
De unde ati dedus ca angajatorul este obligat sa raspunda pozitiv ? ... exista cumva un text de lege ce prevede asa ceva ? .... :-/