Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu de munca - am depus astazi, 08.05.2012, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu de munca - am depus astazi, 08.05.2012, dosarul si am primit termen in 10.12.2013. Sunt revoltat!

Sunt de-a dreptul dezamagit in tara in care traiesc. Azi:08.05.2012 am depus la tribunalul Litigii de munca Bucuresti sectia aVIII -a Conflicte de munca .Dosar de chemare in judecata .Pentru recuperare salarii neplatite de fostul patron-si recuperare banii de concediu de odihna. RETINETI -- AM PRIMIT TERMEN DE JUDECATA A ACESTEI CAUZE TOCMAI pe 10.12. 2013 (DECEMBRIE)2013 mAI MULT DE 1 AN SI 6 LUNI .. Cum se poate asa ceva ? ce sa fac? 1 an si 6 luni pina la primul termen de judecata .... Revoltator.Instantele de judecata nu mai respecta legea ...=D>=D>=D>
Din cauza volumului mare de activitate exista un astfel de termen .. daca doriti schimbarea termenului de judecata trebuie sa faceti o cerere de schimbare a acestuia si sa invocati prevederile art. 271 C.mun., si anume:
(1) Cererile referitoare la soluţionarea conflictelor de muncă se judecă în regim de urgenţă.
(2) Termenele de judecată nu pot fi mai mari de 15 zile.
.....
S TATUL ROMAN MA UMILESTE ! REVOLTATOR 1 AN SI 6 LUNI PENTRU PRIMUL TERMEN DE JUDECATA ? In conditiile in care eu trebuie sa recuperez de la fostu patron 6000 lei salari + concediu de odihna neplatite. Nu se poate asa ceva ! strigator la cer...
Din pacate aproape toate instantele sunt supraaglomerate. In special dosarele ce se judeca in fond la Tribunal - si pe litigiile de munca, si pe contencios administrativ.
Si eu am avut aceeasi reactie de revolta cand am depus in urma cu cca 2 ani o astfel de actiune...
S-a dat termen dupa 11 luni...
Am spus ca nu poate sa dea luna termenul...luna trecuta...
Mi-a zis ca anul urmator este termenul...
Nu era insa ceva legat de salariu...
Clientul nu a zis nimic timpt de 5 secunde.
A ramas probabil fara aer...

Este o adevarata bataie de joc...
Statul in mod normal trebuie sa asigure functionarea si nu nefunctionarea justitiei.
Nu exista scuze...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu as fi spus ca e eroare in sistemul informatic de repartizare a dosarelor....
Nu-mi vine sa cred......
Tocmai ele... "ele" - cu precadere si de urgenta....
Inadmisibil... si tare, tare, tare trist.