avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... convorbiri telefonice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

convorbiri telefonice

Buna ziua,

Este legal sa inregistrez propriile convorbiri telefonice?

Va multumesc,
Nicu
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:20, 9 Ianuarie 2009
Depinde in ce scop le inregistrati.
vreau sa am dovada ca am vorbit cu o persoana si acea persoana isi respecta promisiunile.
Pentru dumneavoastra puteti sa inregistrati, dar nu o sa va prea ajute asemenea inregistrari in caz ca ajungeti la instanta de judecata.
Nu este vorba de instanta, sunt doar pentru mine.
Ultima modificare: Vineri, 12 Decembrie 2008
nicks, utilizator
nicks a scris:

Buna ziua,
Este legal sa inregistrez propriile convorbiri telefonice?
Va multumesc,
Nicu


Nu, daca cei cu care vorbiti nu cunosc acest lucru sau, daca stiu, nu sunt de acord sa fie inregistrati.
Incalcati art. 26, alin. (2) din Constitutie - "viata intima, familiala si privata" si art. 28 din Constitutie - "secretul corespondentei", ultimul articol referindu-se si la convorbirile telefonice.

Alte discuții în legătură

Sunt toate convorbirile telefonice inregistrate? masterand07 masterand07 Curiozitatea mea se refera la situatia tuturor convorbirilor telefonice. Sunt ele inregistrate in vreun mod? De exemplu, daca intr-o convorbire telefonica s-a ... (vezi toată discuția)
Furt informatii - inregistrat audio adriantemax adriantemax In ce masura sunt valabile interceptarile audio realizate la un birou. Spre ex sa lase cineva un mp3 player pe "record" care poate ramane si 20 de ore si sa ... (vezi toată discuția)
Inregistrare convorbire CABINET DE  AVOCAT PATRASCU GHEORGHE CABINET DE AVOCAT PATRASCU GHEORGHE Intr-o cauza penala aflata pe rolul instantei de fond au fost depuse ca probe de procuror transcrierea a doua discutii telefonice purtata de un ziarist cu un ... (vezi toată discuția)