Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... convorbiri telefonice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

convorbiri telefonice

Buna ziua,

Este legal sa inregistrez propriile convorbiri telefonice?

Va multumesc,
Nicu
Depinde in ce scop le inregistrati.
vreau sa am dovada ca am vorbit cu o persoana si acea persoana isi respecta promisiunile.
Pentru dumneavoastra puteti sa inregistrati, dar nu o sa va prea ajute asemenea inregistrari in caz ca ajungeti la instanta de judecata.
Nu este vorba de instanta, sunt doar pentru mine.
nicks, utilizator
nicks a scris:

Buna ziua,
Este legal sa inregistrez propriile convorbiri telefonice?
Va multumesc,
Nicu

Nu, daca cei cu care vorbiti nu cunosc acest lucru sau, daca stiu, nu sunt de acord sa fie inregistrati.
Incalcati art. 26, alin. (2) din Constitutie - "viata intima, familiala si privata" si art. 28 din Constitutie - "secretul corespondentei", ultimul articol referindu-se si la convorbirile telefonice.