avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Divergente cu presedintele asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Divergente cu presedintele asociatiei

Va rog foarte mult sa-mi raspundeti si mie la urmatoare intrebare.
Asociatie de proprietari nu trebuie sa aiba calculator si imprimanta?
Eu administrez o asociatie de proprietari si pana acum am folosit calculatorul si imprimanta mea, Din pacate mi s-a defectat imprimanta si nu am bani sa o repar acum si nu am cum sa listez listele de intretinere. I-am spus presedintelui despre aceasta problema si i-am propus sa cumparam un stick pentru a ma putea duce la un centru foto sa-mi listeze listele. Iar ce mi-a raspuns presedintele am ramas socata. Mi-a spus ca nu este de acord sa cumparam acel stick si daca am nevoie sa-mi cumpar eu. Si ca atunci cand am fost de acord cu functia de administrator trebuia sa stiu ca-mi trebuie calculator si imprimanta. Ca dansul face sedinta de comitet si propune sa liniez foile si sa le scriu cu pixul, daca nu imi cumpar eu ce-mi trebuie.
Va rog mul spuneti-mi daca asociata trebuie sa aiba calculator si imprimanta si unde as putea face o sesizare pentru acest abuz?
Multumesc!
Nu, asociatia nu trebuie sa aiba calculator si imprimanta. Nu trebuie sa aiba nici scaun, dulap, masa, desi e recomandat sa le aiba, daca doreste sa functioneze bine.

cred ca glumiti...;) daca faceti administratie la o asociatie si nu aveti ce va trebuie, puteti cere sa va doteze sediul asociatiei cu un computer si imprimanta sau sa-i lasati balta si sa plecati in alta parte...:thumbup:
Nu este obligatoriu sa aiba calculator, daca doriti puteti sa cumparati Dumneavoastra un stick ca sa nu fiti nevoita sa faceti listele de mana. Si eu folosesc laptopul si imprimanta mea, mai cumpar pe asociatie cartusul de imprimanta, asta este.
Asociatia nu este obligata sa aiba calculator, imprimanta, pixuri, hartie..., dar nici administratorul nu este obligat sa le foloseasca pe cele personale sau sa le cumpere din banii sai pentru asociatie.
Fiecare presedinte si administrator trebuie sa discute aceste aspecte la angajare si ori de cate ori apare necesitatea folosirii unor asemenea unelte si consumabile.
Discutati si cu ceilalti membri ai comitetului, cu cenzorul si poate-l face pe presedinte sa inteleaga necesitatea acestor achizitii.
De sesizat nu aveti unde sa sesizati mai ales ca nu este un abuz. Nu cred ca aveti un document scris din care sa rezulte ca presedintele s-a obligat ori a promis cumpararea unei imprimante...
Oricum daca v-ati gandit la sesizare mai bine cautati-va alta asociatie sa o administrati si lasati-l pe presedinte sa fiarba in sucul propriu.
Mai puteti totusi face o incercare: o scrisoare adresata presedintelui si membrilor comitetului prin care explicati necesitatea imprimantei si a consumabilelor aferente. Spuneti-le simplu ca daca nu vor fi deacord cu dotarea de care aveti nevoie (aratati cu aproximatie si pretul), in urmatoarele 30 de zile va dati demisia pentru ca in asemenea conditii nu puteti lucra.
Asa fortati decizia.
Daca, in general sunt multumiti de activitatea dumneavoastra, nu vor renunta la serviciile dumneavoastra si vor aproba dotarea, iar daca nu va apreciaza activitatea vor renunta la serviciile dumneavoastra. Aveti ocazia sa limpeziti lucrurile.
Propuneti presedintelui sa achizitionati pentru asociatie un CD RW, acesta este mai ieftin si se poate rescrie.

Alte discuții în legătură

Comodat imprimanta Almaris Almaris Daca sediul unei asociatii nu permite gazduirea unei imprimante este neaparat sa existe contract de comodat daca este folosita cea a administratorului, firmei ... (vezi toată discuția)
Licenta program pentru asociatii de proprietari liliana_balan liliana_balan Buna ziua, Sunt administrator al unui bloc de 60 apartamente. Am cumparat un program cu licenta foarte util pentru a tine evidenta la tot ce necesar intr-o ... (vezi toată discuția)
Tabelul cu cotele de intretinere se semneaza si de presedintele asociatiei ? Lidia2012 Lidia2012 In mod repetat, tabelul cu cotele de intretinere pe apartamente afisat, apare semnat NUMAI de administrator si de cenzor. Lipseste semnatura Presedintelui ... (vezi toată discuția)