Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere pentru repunerea pe rol a unei cauze suspendate ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere pentru repunerea pe rol a unei cauze suspendate pentru lipsa partilor

In urma neprezentarii niciuneia dintre parti la primul termen de juddecata a procesului de divort, acesta a fost suspendat. Ce trebuie sa contina cererea pe care reclamantul trebuie sa o faca acum pentru ca dosarul sa fie repus pe rol? Exista anumite aspecte care trebuie mentionate pentru ca aceasta sa fie valabila ?
Daca partile nu s-au impacat, si cauza a fost suspendata, se poate face o cerere prin care solicitati repunerea pe rol a dosarului. La primul termen dupa repunere pe rol veti achita o TT si TJ 50% din valoarea initiala, si procesul poate continua..:((
Cererea trebuie sa cuprinda denumirea instantei, numarul de dosar, numele si prenumele persoanei care o formuleaza, calitatea acesteia, solicitarea de repunere pe rol a cauzei si continuarea judecatii, iar la final semnatura
Cererea se adreseaza presedintelui instantei si va contine :
-in stanga sus
judecatoria x
nr. de dosar x/x /anul
Domnule Presedinte,

Subsemnata/ul x ( nume si prenume) in calitate de x ( reclamant) in dosarul cu nr. x/x /anul al Judecatoriei x, solicit prin prezenta cerere repunerea cauzei pe rol avand ca obiect divort.
Anexez:-taxa de timbru de 19.5 lei si timbru jud. de 0,15 lei.

Data, Semnatura,

Domnului Presedinte al Judecatoriei x