Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu fara a apela la un executor
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu fara a apela la un executor

Daca se incheie un contract de imprumut in fata unui notar si in acesta este specificat ca este titlu executoriu la data scadentei, nu mai este necesara punerea in intarziere a debitorului 1. Mai este necesara investirea contractului cu formula executorie ? 2. Poprirea pe salariul imprumutatului trebuie facuta neaparat prin executor judecatoresc sau se duce direct titlul executoriu ( contractul ) la departamentul de contabilitate al societatii la care este salariat imprumutatul ?
Creditorul se adreseaza executorului judecatoresc cu cerere de executare silita,in temeiul acestui titlu executoriu.Executorul se va adresa instantei de judecata in vederea incuviintarii silite a debitorului.Daca instanta incuviinteaza executarea,executorul judecatoresc va incepe executarea silita.
andymaurul, utilizator