Forum Discuţii juridice Executare silită contract imprumut cu garantie imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

contract imprumut cu garantie imobiliara

Buna ziua!am imprumutat niste bani unui prieten si am facut un contract de imprumut cu garantie imobiliara.In cazul in care nu imi returneaza suma pana la data scadenta care sunt pasi cei mai rapizi de a imi recupera bani??
Daca acel "contract de imprumut" a fost intocmit si ca titlu executoriu la un notar public, atunci imprumutatul daca nu-si achita datoria scadenta stipulata in contract, formulati o cerere de executare silita catre un executor judecatoresc din circumscriptia unei judecatorii de la domiciliul unde locuiti atasand acel contract care este si titlu executoriu, nefiind necesar sa se ceara instantei incuviintarea executarii.
Daca acel contract de imprumut este incheiat prin intermediul unui notar solicitati notarea lui in Cartea Funciara si instituirea unei ipoteci conventionale. Eventual solicitati si intocmirea unei asigurari a imoblului care sa fie care sa fie cesionata catre dvs.
Cu astfel de "arme", la scadenta, va puteti adresa unui executor judecatoresc pentru recuperarea sumei imprumutate.
Aceasta, bineinteles, in ipoteza in care prietenul dvs va refuza sa returneze de buna-voie suma imprumutata.

Daca acel contract a fost intocmit ca inscris sub semnatura privata lucrurile sunt putin mai complicate.
contractul este la notariat legalizat garantia intabulata.deci doar cu un executor pot obtine suma sau garantia fara nici o hotarare judecatoreasca|????
Numai executorul judecatoresc pune in executare acel contract de imprumut pentru ca in acelasi timp este si titlu executoriu, fara a mai fi necesara incuviintarea instantei.
Numai executorul judecatoresc pune in executare acel contract de imprumut pentru ca in acelasi timp este si titlu executoriu, fara a mai fi necesara incuviintarea instantei

Sunt nevoit sa precizez ca prin modificarea legislatiei privitoare la executarea silita ORICE executare este cenzurata de catre instanta in sensul ca doar instanta incuviinteaza inceperea executarii.

Este un amanunt important dar care nu schimba foarte mult datele problemei.