Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura de investire cu formula executorie a unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura de investire cu formula executorie a unui contract de imprumut autentificat la notar

Buna seara,

Va rog, spuneti-mi cum se procedeaza pentru investirea cu formula executorie a unui contract de imprumut.
Ce costuri sunt pentru ducerea la indeplinire a executarii silite, fiind vorba de un imprumut de 3000 euro?
Va multumesc.
Daca acest contract a fost incheiat la notariat,reprezinta titlu executoriu .Adresati-va executorului judecatoresc cu cerere de executare silita a debitorului.Executorul se va adresa instantei de judecata cu cerere de executare silita in temeiul acestui titlu executoriu.
Stimate Domn,
Este greu de precizat care va fi onorariul executorului.Parerea mea este sa faceti dvs cerere de investire cu formula executorie a contractului de imprumut ,platiti taxa de timbru de 6 lei si timbre judiciare de 0,30 lei,la instanta de executare,Va raportati la instanta in raza teritoriala unde domiciliaza debitorul.
mirabella-ana a scris:

Stimate Domn,
Este greu de precizat care va fi onorariul executorului.Parerea mea este sa faceti dvs cerere de investire cu formula executorie a contractului de imprumut ,platiti taxa de timbru de 6 lei si timbre judiciare de 0,30 lei,la instanta de executare,Va raportati la instanta in raza teritoriala unde domiciliaza debitorul.

Chiar daca va achita acest onorariu al executorului judecatoresc,acesta va fi recuperat prin procedura executarii silite.
Multumesc mult pentru raspusuri domnule consilier si doamna avocat. Voi merge eu sa depun cererea de investire. Instanta se va pronunta, prin incheierea de investire ce o va da, si asupra numirii unui executor ales aleatoriu, sau voi merge eu dupa ce obtin investirea la unul ales de mine?
va doresc mult succes in activitate.
Creditorul va avansa o suma de bani pentru a se pune in executare acel contract de imprumut autentificat la notariat si are caracter de titlu executoriu. Avansul se achita executorului judecatoresc odata cu cererea de executare si contractul de imprumut. Suma data in avans se recupereaza de la debitor impreuna cu suma imprumutata pentru ca cheltuielile de executare raman in sarcina debitorului.