Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

titlu de proprietate

E legal ca pe titlul de proprietate, facut ulterior decesului mamei mele ,sa apara numele mamei mele decedate dar adresa de domiciliu a mea ?
Mama mea avand la data decesului o alta adresa decat a mea?
Cererea de punere in posesie la legea 18 a fost facuta inainte de deces de catre mama mea in termen legal
Procesul verbal de punere in posesie a fost semnat de mine singurul mostenitor legal,la data aceia nu aveam titlu de mostenitor ,certificat de mostenitor,l am facut ulterior semnarii procesului verbal?
In conditiile in care OCPI nu a fost instiintata despre decesul proprietarei=mama dvs este temenica modalitatea de completare a titlului de proprietate
Pentru solutionare solicitati la OCPI ,in baza certificatului de mostenitor-notarea dreptului dvs de proprietate
Titlul de proprietate se emite pe numele persoanei care a formulat cererea, chiar daca aceasta decedeaza pana la data eliberarii documentului - astfel incat emiterea TP-ului pe numele mamei dvs este perfect legal. Ce nu este corect este sa apara o alta localitate de domiciliu decat cea a mamei pe acte... asta se poate corecta administrativ.