Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atingeri aduse vietii private
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atingeri aduse vietii private

Buna ziua.
Am achizitionat de curand o casa la tara unde, ne-am si mutat de aproximativ o luna.
Langa imprejmuirea proprietatii, care are o inaltime de aprox. doi metri, stationeaza trei tir-uri ale unui vecin. Vesnic este zgomot,praf o vanzoleala continua ca la o veritabila autobaza, acest vecin desfasurand activitati de transport in regim privat.Plus ca, din cabina camioanelor toata curtea noastra se vede ca in palma.Fiind nou veniti in localitate avem o mare problema mai ales ca am fost avertizati,pre tarziu daca ma intrebati pe mine, ca acest vecin este scandalagiu si bataus X-(. Mi-am dat seama ca nu sa poate discuta cu el atata timp cat ne vede in curte,intr-adevar de la inaltime si, nu saluta nici macar prin inclinarea capului. Toti se cunosc aici si, ceilalti vecini,chiar daca sunt deranjati la fel ca mine se tem sa-i spuna ceva. Ce as putea face in cazul acesta?
multumesc
magdaban, utilizator
Intocmiti o sesizare la organul de politie si solicitati rezolvarea problemei. Puteti formula si o sesizare catre autoritatea publica locala (primarie) prin care ii aduceti la cunostinta utilizarea domeniului public ca loc de parcare pentru autovehicule de transport marfa si loc de reparatii (sau ce o mai face vecinul dvs. cu acestea).
Ar trebui sa va uniti toti vecinii care sunt deranjati si sa faceti aceste sesizari in nume colectiv, in definitiv un membru al comunitatii trebuie sa se conformeze regulilor comunitatii, nu sa faca ce doreste el cu comunitatea.