Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urgent ajutor - succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urgent ajutor - succesiune

Buna seara.Vreau sa fac cadastru la casa,anexe si silistea casei dar nu am facuta succesiunea dupa parinti ,decedati in 1994 si2004 iar la rol la primarie este trecut sotul de 8 ani.La primarie ne-a spus ca nu ne poate da anexa 1 si 2 si celelalte acte pe numele defunctilor pentru ca ei nu mai figureaza la rol.Ce ar trebui facut ca sa pot face cadastru,succesiunea?Mentionez ca eu sunt nascuta in 1960 iar casa este construita in1957.Multumesc.
Pentru a face succesiunea ,va revine dreptul sa demarati procedura legala,in cazul dvs prin mediere sau prin instanta de judecata
Pentru a solutiona succesiunea mai repede si cu costuri mai mici, puteti apela la mediere, atat inainte de proces cat si dupa.
Ulterior,demarati procedura de notare la OCPI a titlului de proprietate asupra bunurilor imobile obtinute in baza dezbaterii succesiunii
Doamna, trebuie sa dezbateti succesiunea dupa ambii parinti.
Presupun ca sunteti singura mostenitoare in viata.
In cazul in care nu exista "discutii" cu privire la mostenire, si toate partile se inteleg, trebuie sa mergeti la un notar de la ultimul domiciliu al fiecarui defunct.
Nu aveti ce sa cautati in instanta sau la mediator pana nu veti fi trecut pe la notar.
Daca sunteti singura mostenitoare, chiar nu aveti ce sa faceti in instanta.
Inteleg ca problema dvs. este faptul ca nu vi se poate elibera anexa 24 pt. dezbaterea succesiunii intrucat la rol este deja trecut sotul dvs. Intrebarea este deci, in baza carui act a fost trecut la rol sotul (nu si dvs?!) pe averea parintilor dvs.?
raspunsul poate fi :
1. parintii v-au facut din timpul vietii vre-un act de vanzare/ donatie/ intretinere.
2. este o greseala a unui lucrator din primarie.
Pentru clarificarea situatiei aveti dreptul sa cereti primariei sa va scoata din arhiva actul in baza caruia s-a schimbat rolul. Daca este corecta varianta 1 atunci nu se mai pune problema succesiunii pt. acest imobil, se opereaza intabularea pe numele dvs. in baza acelui act. Daca este varianta a 2 a , orice greseala se poate indrepta si sunteti indreptatita sa cereti asta.

VoL a scris:

Inteleg ca problema dvs. este faptul ca nu vi se poate elibera anexa 24 pt. dezbaterea succesiunii intrucat la rol este deja trecut sotul dvs. Intrebarea este deci, in baza carui act a fost trecut la rol sotul (nu si dvs?!) pe averea parintilor dvs.?
raspunsul poate fi :
1. parintii v-au facut din timpul vietii vre-un act de vanzare/ donatie/ intretinere.
2. este o greseala a unui lucrator din primarie.
Pentru clarificarea situatiei aveti dreptul sa cereti primariei sa va scoata din arhiva actul in baza caruia s-a schimbat rolul. Daca este corecta varianta 1 atunci nu se mai pune problema succesiunii pt. acest imobil, se opereaza intabularea pe numele dvs. in baza acelui act. Daca este varianta a 2 a , orice greseala se poate indrepta si sunteti indreptatita sa cereti asta.

Dupa decesul parintilor, dupa 2004, am preluat gospodaria prin declaratia care se completeaza pe propria raspundere pentru impozit. Si in baza acelui act a fost trecut sotul. Pe rol sunt trecuta atat eu cat si sotul. Dar mergand la notar, acesta mi-a zis ca nu poate sa-mi faca succesiunea ptr ca aparem noi la rol, iar primaria nu poate sa-mi dea actele necesare pe numele defuntilor, spunand ca noi suntem trecuti si nu parintii, dar act oficial nu este, ci o preluare a rolului "din mers". Deci este o greseala a celor de la primarie ptr ca au acceptat situatia de a ne trece pe noi pe rol fara a avea un act oficial? Dar in acesta situatie, primaria imi poate da acte pe numele defunctilor? Este o ilegalitate sa-mi dea actele de care am nevoie pe numele lor?
Multumesc anticipat!
"ilegalitate" e faptul ca v-au trecut pe dvs. la rol "din mers".....daca luam de buna metoda aceasta atunci n-am mai avea dezbateri succesorale, ar rezolva primaria "din mers" toate averile defunctilor prin trecerea fiilor la rol (cum era zestrea odinioara). :O
Primaria are dreptul sa treaca la rol NUMAI proprietari, dovediti cu acte ! ori daca dvs. nu aveti niciun act doveditor al dreptului de proprietate puteati doar sa platiti impozitul pe numele defunctilor. Dar, asa cum am zis si in primul mesaj, cred ca este o greseala din partea lor si doar ei o pot indrepta. Pt. ca adevarul este ca nici notarul nu are cum sa dezbata o succesiune pentru care nu puteti prezenta anexa 24 si certificat fiscal pe numele defunctilor.

"Dar in acesta situatie, primaria imi poate da acte pe numele defunctilor? Este o ilegalitate sa-mi dea actele de care am nevoie pe numele lor?"

Desigur ca va pot elibera anexa 24 si certif.fiscal pe numele defunctilor, dupa ce vor indrepta eroarea facuta! Nu doar "pot" ci trebuie in mod legal! pt. ca in acest moment si ei sunt vulnerabili in fata unui control, nu au cu ce act sa dovedeasca legalitatea inscrierii dvs. la rol !! In concluzie, cred ca pe cale amiabila, sa-i convingeti pe cei din primarie de faptul ca dezbaterea succesiunii parintilor dvs. este o necesitate, nu un moft (ca nimanui nu-i face placere sa cheltuie aiurea sume considerabile de bani) iar pt. a face asta ei trebuie sa va elibereze actele necesare.
Bafta!