Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... tahograf
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

tahograf

buna ziua
obligativitatea de a avea tahograf se refera strict la drumurile publice, sau nu exista nicio diferentiere in acest sens?
s-a primit o amenda pt lipsa tahograf, pe un santier. am de la primaria din localitatea respectiva o adresa cum ca zona in care a fost oprita masina nu este drum public.
as avea ceva sanse sa contest amenda pe acest aspect?
va multumesc
Legea 102/2006 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere
52. La articolul 49, alineatul (3) va avea urmatorul cuprins:
"(3) Transportul rutier de marfuri si/sau de persoane se efectueaza numai cu vehicule rutiere destinate prin constructie tipului respectiv de transport si dotate cu tahografe si limitatoare de viteza, in conformitate cu reglementarile in vigoare."

nu cred ca se face distinctie. este o situatie oarecum similara asigurarii obligatorii RCA cand se considera ca nu este valabila in cazul unui accident produs in parcarea unui supermarket intrucat nu este drum public.
va multumesc pt raspuns :)
eu am cautat si ambele acte normative sunt abrogate........:O
laura-jurist, utilizator
OG 27/2011 privind transporturile rutiere publicat in M. Of. 625/2011

Art. 71. -(3) Transportul rutier de marfuri si/sau persoane se efectueaza numai cu vehicule rutiere destinate prin constructie tipului respectiv de transport si dotate cu tahografe si limitatoare de viteza, in conformitate cu reglementarile in vigoare.:)

Art. 93. - La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante, Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 655 din 22 iulie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 102/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se abroga.:((

OMTI 980/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice privind aplicarea prevederilor referitoare la organizarea si efectuarea transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora, stabilite prin OG 27/2011 privind transporturile rutiere

Art. 1.- (3) Transportul rutier de marfuri si/sau persoane se efectueaza numai cu vehicule rutiere destinate prin constructie tipului respectiv de transport si dotate cu tahografe si limitatoare de viteza, in conformitate cu reglementarile in vigoare.:)
va multumesc mult, mult, mult .:bow:
Daca autovehiculul circula intr-o zona care nu este drum public , nu se aplica prevederile AETR. Nu se aplica nici macar codul rutier. Toate acestea au domeniul de aplicabilitate la transportul pe drumurile publice . Stiti bine ca nu se aplica nici in porturi , pe feriboat-uri sau in terminalelel CFR sau cand se afla pe tren.

Insasi notiunea de transport rutier de marfuri - se refera exclusiv la transporturile efectuate pe drumurile publice. Inafara drumului public mijloacelelde transport nu au nici macar obligativitatea de a fi inmatriculate sau de a fi conduse de posesorul umnui permis de conducere , cu atat mai putin de tahograf.

Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic