avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 354 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Penalizari factura mobil
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Penalizari factura mobil

Va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu problema mea: Am o restanta la fact.de mobil din 2009, iar acum mi-au trimis de la o firma de recuperari datorii un avertisment de plata .Suma restanta era de 1000 lei + 650 tx reziliere.Penalizarile sunt de 6000 lei.Ei spun ca in contract era stipulat o penalizare de 0,5% /zi.Iar la mine s-au strins 1051 zile ceea ce a dus la penalizari de 6000 lei adica de 6oo % .Notificari de la companie de telefonie mobila in acesti 3 ani nu am primit.Ce ma sfatuiti sa fac.Sa fiu de acord cu aceasta penalizare sau sa incerc o negociere.Daca ii las sa ma dea in judecata nu voi obtine o reducere a penalizarilor?De ce au asteptat 3 ani,sa se stringa penalizari asa mari?
Cel mai recent răspuns: CountPorcula , utilizator 22:28, 26 Iunie 2012
nu este nimeni sa-mi dea un sfat?astazi m-au sunat si le-am spus ca avocatul m-a sfatuit sa nu le platesc acele penalizari, si au zis ca trimit dosarul la tribunalul Bucuresti.
cand a fost scadenta facturii? Au trecut 3 ani deja?
nu au trecut , peste vreo 2 luni , se fac 3 ani
Trage de timp inca doua luni si ceva de la data scadentei facturii dupa care pot vorbii cu ursii nu cu tine. Sa nu le platesti nimic (sau tot sau nimic) orice suma platita iti anuleaza prescrierea facturii (e o recunoastere), nu vorbesti nimic in care sa fi inregistrat (cu instiintare inainte), nu semnezi nimic. Si eu am fost intr-o situatie similara si chiar azi i-am dat humiliation la un agent de-al firmei de recuperari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termenul de prescriptie alinacris alinacris Buna ziua. As dori sa ma indrumati cu privire la o problema legata de o datorie catre firma telefonie mobila [EDITAT] - in septembrie 2011 am primit o somatie ... (vezi toată discuția)
Cum scap de recuperatori lupulescuvictor lupulescuvictor Buna ziua. Am si eu o problema. Am avut un abonament la o anumita firma de telefonie mobila incheiat in data de 23.07.2007. Intre timp fortat de inprejurari ... (vezi toată discuția)
Datorie telefon alxxx alxxx În anul 2005 am încheiat un contract cu o firma de telefonie mobilă pe o perioadă de 1 an. După aproximativ 6 luni am pierdut telefonul mobil, iar până ... (vezi toată discuția)