Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota indiviza

Este corect ca valoarea cotei indiviza sa aiba o suma fixa intr-o luna si sa fie inmultita cu numarul de camere?
Cota indiviza este 100%, fiecare apartament are un anumit procent din aceasta cota.
Nu se stabileste doar pe numarul de camere, este in functie de suprafata apartamentului sau a spatiului, din suprafata totala a condominiului.
La noi nu e asa!
Va dau un exemplu:

-la 3 camere este SU-68mp=cota indiviza este11,28 lei adica este compusa din(chelt mat-0,48;apa meteorica-0,43;sal.adm.-1,16;impozite si taxe-1,20;salariu presedinte-0,58=3,76)X3
-La 4 camere este SU-76MP=cota indiviza 13,68lei( am copiat ce scrie pe fisa afisata la avizier)
ACUM EXPLICATI-MI!!!
Ca eu nu mai intereg nik! Ce procent,cum ,unde?
Probabil nu va afiseaza procentul de cota parte pe apartament si va trece direct suma de plata.
Repartizarea cheltuielilor care se fac cota-parte indiviza se pot face si pe suprafata fiecarui apartament.
Cota indiviza reprezinta raportul procentual dintre suprafata apartamentului dumneavoasta si suprafata totala a tuturor apartamentelor.

Adica 68m2 impartit la suprafata totala * 100.

Presupunem ca dumneavoastra aveti un apartament de 68 m2 si eu unul de 32 m2 si sunt doar 2 apartamente in bloc dumneavoastra aveti 68% cota indivizasi eu 32 %.

Din cheltuielile din acesta luna formate din apa meteo,cheltuieli comune, salarii presedinte si admin dumneavoastra trebuie sa platiti 68 % si eu 32%.
Unii procedeaza altfel si in loc de cota indiviza folosesc m2.E tot aia si rezultatul e acelasi.

In mesajul dumneavoastra se vede ca e ceva gresit din start.
0.48+0.43+1.16+1.2+0.58=3.85 nu 3.76 si in plus nu intelegem de ce x 3?????

Folosindu-ne de m2 aflam ca procentul rezultat nu e acelasi deci undeva e gresit la calculele afisate

11.28/68=0.1659
13.68/76=0.18

trebuia sa dea la fel.
Asa ca cereti explicatii la administrator sau cine afiseaza lista!
doina_dana a scris:

-la 3 camere este SU-68mp=cota indiviza este11,28 lei
-La 4 camere este SU-76MP=cota indiviza 13,68lei

Va exprimati gresit chiar din primul mesaj si-an citat sa vedeti greseala mai bine. Cota indiviza, asa cum s-a explicat mai sus, este un procent si nu o suma de bani.
Asa ca poate fi logic asa:
-la 3 camere este SU-68mp=cota indiviza este11,28 %
-La 4 camere este SU-76MP=cota indiviza 13,68 %
Aceste cote ar putea rezulta procentual din impartirea suprafetei utile a fiecarui apartament la suprafata utila a tuturor apartamentelor. Si sigur ca trebuie sa existe corelatie, ori in cazul prezentat de dumneavoastra, aceste cifre de 11,28 si 13,68 nu sunt corelate si nu cred ca reprezinta cotele indivize.
Pe listele de plata nu este cazul sa se afiseze atat suprafata utila cat si cota indiviza, ci ori una ori alta.
Uitati-va pe lista si vedeti care este suprafata utila totala, adica suma suprafetelor utile de pe colana cu suprafete consemnate in lista.