Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi condamnat pentru furt in acest caz?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi condamnat pentru furt in acest caz?

Buna. Intr-o seara eram intr-un parc si am vazut o banca care nu era montata si

era abandonata. Deci nu era pentru stat jos. Eu am luat-o si am dus-o acasa. Cand

am ajuns in fata casei m-au vazut niste politisti care m-au dus la sectie pentru

declaratii ce si cum ii cu banca. Am dat declaratie exact ce am facut. Ca am

gasit-o abandonata si am dus-o acasa pentru a o repara si a o returna. Acuma sunt

doar la acest stadiu. Am dat declaratii si atat. AM inteles ca o sa fiu chemat de

la departamentul judiciar pentru a da lamuriri si acolo. Si de acolo incolo nu

stiu ce se va intampla. Va rog sa imi dati niste raspunsuri. Sunt eu pasibil sa

fiu dat in judecata pentru furt si chiar sa primesc sentinta cu executare? Va

multumesc.
Aveţi antecedente penale?
Nu
Atunci este posibil să vi se aplice o amendă penală.
:slap: Banca apartine Administratiei Domeniului Public. Cum v-a trecut prin cap sa plecati cu banca la spinare :fight:?
Am dat declaratie exact ce am facut. Ca am gasit-o abandonata si am dus-o acasa pentru a o repara si a o returna.

Chiar asa :confused:? V-au crezut anchetatorii :blush2:?
Deci oricum basma curata nu scap ?