Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie angajat

Un angajat isi da demisia dupa o serie de pb cu angajatorul.
El prezinta demisia in masina la o intalnire pe teren cu angajatorul.
Angajatorul ia demisia si o aproba cu mentionarea termenului de preaviz, termen care nu era corect mentionat in demisie.
Se semneaza demisia, se aproba dar nu se da numar de inregistrare.

Dupa cateva zile angajatul se gandeste sa mai faca niste pb angajatorului si cere numar de inregistrare la cererea de demisie precum si o copie de la fisa postului si deasmenea o copie a contractului de munca.

Mentionez ca o copie a primit la angajare precum si fisa postului la semnat.
Angajatorul este obligat sa-i satisfaca cererile? Care din ele?
daca are contractul sa-i raspunda in scris cand i l-a dat. la fel si fisa postului.
nr. de inregistrare trebuie neaparat sa dea, altfel nu poate inregistra la ITM si opera demisia
art.8 HG500/2011
3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Demisiile nu se mai inregistreaza la ITM.:)Se opereaza direct in REVISAL si se transmit on line pe portalul I.M.
ela david, utilizator
Solicitarea poate sa vina pe un email de yahoo sau este necesara o cerere scrisa?
Inteleg ca numarul de inregistrare pentru demisie nu mai este necesar? Intrebarea este pusa userului ela david
cerul, utilizator
emailurile nu sunt probe in sintantam, decat daca u semnatura electronica, daca insa il recunoasteti...e altceva
cerul a scris:

Inteleg ca numarul de inregistrare pentru demisie nu mai este necesar?

Ba da, este necesar un numar de inregistrare pentru demisie.:)
Si este necesar ca demisia sa fie depusa in forma scrisa, pentru a putea dovedi, daca va fi cazul, intentia dvs de-a parasi locul de munca din initiativa proprie.Nu uitati sa faceti o copie dupa demisie, cu nr de inregistrare inscris pe ea.:)