avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl / pfa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl / pfa

salut! va rog sa imi spuneti daca un srl al carui asociat unic sunt poate avea relatii comerciale cu un pfa care de fapt tot eu sunt.
mai concret, vreau sa imi angajez oameni pe srl pe care sa ii transfer sub forma de leasing de personal catre pfa. o sa-mi spuneti ca si pfa-ul poate face angajari; insa eu sunt pe norma de venit si din cate stiu nu pot angaja.
va multumesc1
topmasaj a scris:

revin cu insistenta! nu-mi poate raspunde nimeni daca pfa-ul poate avea relatii comerciale cu srl-ul in care e asociat unic? mentionez ca administratorul srl-ului e o alta persoana decat asociatul.topmasaj a scris:

salut! va rog sa imi spuneti daca un srl al carui asociat unic sunt poate avea relatii comerciale cu un pfa care de fapt tot eu sunt.
mai concret, vreau sa imi angajez oameni pe srl pe care sa ii transfer sub forma de leasing de personal catre pfa. o sa-mi spuneti ca si pfa-ul poate face angajari; insa eu sunt pe norma de venit si din cate stiu nu pot angaja.
va multumesc1





De ce nu incercati varianta ca P.F.A. sa incheie cu S.R.L. un contract de prestari servicii? Bineinteles nu pentru efectuarea unui serviciu pentru care este autorizat P.F.A. ...
pai pentru ca am aceeas dilema: daca asociatul unic si pfa-ul sunt tot eu pot incheea contract in mod legal?
PFa este o entitate juridica, SRL este o alta entitate juridica, chiar daca este una si aceeasi persoana. Insa este foarte important ce servicii presteaza una alteia ...
pfa are ca domeniu de activitate ingrijirea corporala, caen 9604 iar srl are multe domenii de activitate; ideea ar fi ca pfa are contracte in derulare in domeniul pentru care este autorizat si pentru dezvoltarea acestor servicii ar mai avea nevoie de oameni. pentru ca pfa e pe norma de venit, nu poate angaja cu contract de munca terte persoane si atunci solutia pe care eu vreau sa o verific la cappitolul legalitate ar fi ca srl sa aiba angajati si contractul dintre cele doua entitati sa fie de leasing de persoanal sau detasare de personal catre pfa. deci ar fi legal?
pfa sa plateasca srl-ului factura reprezentand salariile angajatilor si restul profiturilor sa ramana pe pfa?
multumesc

Alte discuții în legătură

Tramsformare srl in pf mihaela_982 mihaela_982 Am un SRl si un magazin mixt, pot sa transform SRl -ul in PF. Si daca da , stie cineva cam cat costă? Si daca exista diferente intre PF si PFA ? multumesc! (vezi toată discuția)
Finantare nerambursabila pentru p.f.a-uri topmasaj topmasaj Salut! Sunt Nelu si detin un p.f.a cu domeniul de activitate ingrijirea corporala cod caen 9604 si pentru ca sunt persoana cu handicap, am dobandit statutul de ... (vezi toată discuția)
Pfa sau srl? lucirom lucirom cate activitati am voie sa declar cand ma inregistrez ca pfa? eu as vrea-[]consultanta +comert +productie-mica ce-i drept dar vreau sa produc ceva pe care sa ... (vezi toată discuția)