Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectare regulament de ordine interioara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectare regulament de ordine interioara

Buna ziua!

Dupa consultarea regulamentului de ordine interioara al firmei am gasit un punct care spune ca salaraitii au " dreptul la negociere colectiva si individuala".Am formulat o cerere catre angajator in care solicitam programarea unei intalniri (comunicarea datei si orei respectivei programari) avand ca scop negocierea salariului.
Raspunsul acestuia a fost ca o sa-mi comunice data si ora pana la sfarsitul lunii calendaristice in care am facut cererea, dar aceasta nu s-a mai intamplat.
Ce ma sfatuiti in continuare?Cum sa procedez?
Fac o noua cerere in care sa solicit ce?

Multumesc!
Conform art. 229 Codul muncii contractul colectiv de munca este obligatoriu sa fie incheiat in situatia in care numarul salariatilor este cel putin 21. Daca sunteti mai mult de 21 reamintiti-i angajatorului ca este obligat sa dea curs acestei prevederi legale. Daca totusi nu se conformeaza puteti sesiza ITM.
Nu are nicio legatura negocierea ccm cu negocierea individuala ... prin urmare, un salariat are dreptul sa negoicieze individual salariul ..

art.162 (2) C.mun. : Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.
freeelis a scris:

Nu are nicio legatura negocierea ccm cu negocierea individuala ... prin urmare, un salariat are dreptul sa negoicieze individual salariul ..
art.162 (2) C.mun. : Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.

Corect, eu m-am gandit la negocierea colectiva.
Mi-am dat seama .. insa , parerea mea, este ca ceea ce se doreste , chiar daca avem prevedere legala, este foarte greu de obtinut .. nu zic ca este imposibil ...
freeelis a scris:

Mi-am dat seama .. insa , parerea mea, este ca ceea ce se doreste , chiar daca avem prevedere legala, este foarte greu de obtinut .. nu zic ca este imposibil ...

Poate are norocul ca in ziua negocierii seful sa aiba o zi fericita, ii mareste salariul si abia a doua zi isi va da seama ce a facut ...