Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier cu pieton
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier cu pieton

Buna ziua,

am si eu o intrebare.In caz de accident minor cu victima, dar fara spitalizare, daca soferul s-a inteles cu victima la o anumita suma de bani ca sa nu depuna plangere, in ce conditii sau unde ar trebui facuta o declaratie de catre victima cum ca nu depune plangere mai departe? Am inteles de la politie ca cea de la notariat nu ar avea nici o relevanta la dosar. Este adevarat?
Declaratia la notariat este foarte importanta in privinta pretentiilor civile. Persoana accidentata trebuie sa declare ca, dupa primirea sumei asupra carora s-au inteles partile, nu mai are nici o pretentie cu privire la evenimentul rutier respectiv. Astfel soferul vinovat se asigura ca aceasta nu se razgandeste si nu ii cere si alti bani.
Aceasta declaratie notariala va cantari si in cazul in care persoana vatamata se razgandeste si depune plangere penala. Pentru a putea fi retinuta infractiunea de vatamare corporala, persoana vatamata trebuie sa necesite cel putin 10 zile de ingrijiri medicale.
Orice accident rutier cu victima se anunta numaidecat la politie. In caz contrat este infractiune.
Bun. Politia vine la fata locului, ia masurile necesare impotriva conducatorului auto (daca se impune) si ia declaratii partilor implicate. In declaratia sa, victima va preciza ca nu doreste sa se interneze la spital si ca nu are niciun fel de pretentie din partea dvs.
Simplu, nu? Fara notar, fara bataie de cap ...
Sa inteleg ca trebuie sa faca actul notarial, indiferent de ce au spus politistii, in momentul in care ii da banii.Persoana nu a avut zile de spitalizare dar a avut vreo 10 zile in care a stat acasa ptr recuperare. Multumesc de raspuns
CiprianDinu a scris:

Declaratia la notariat este foarte importanta in privinta pretentiilor civile. Persoana accidentata trebuie sa declare ca, dupa primirea sumei asupra carora s-au inteles partile, nu mai are nici o pretentie cu privire la evenimentul rutier respectiv. Astfel soferul vinovat se asigura ca aceasta nu se razgandeste si nu ii cere si alti bani.
Aceasta declaratie notariala va cantari si in cazul in care persoana vatamata se razgandeste si depune plangere penala. Pentru a putea fi retinuta infractiunea de vatamare corporala, persoana vatamata trebuie sa necesite cel putin 10 zile de ingrijiri medicale.

ART. 180
Lovirea sau alte violenţe

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(1^1) Faptele prevăzute la alin. 1 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendă.
(2) Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Fiind un accident de circulatie vorbim de vatamare corporala din culpa.
ART. 184
Vătămarea corporală din culpă
#M21
(1) Fapta prevăzută la art. 180 alin. 2 şi 2^1, care a pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum şi cea prevăzută la art. 181, săvârşite din culpă, se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Dacă fapta a avut vreuna din urmările prevăzute la art. 182 alin. 1 sau 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
#B
(3) Când săvârşirea faptei prevăzute în alin. 1 este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru îndeplinirea unei anume activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
(4) Fapta prevăzută în alin. 2 dacă este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere arătate în alineatul precedent se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
#M21