Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare fara executare judecatoreasca ? se poate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare fara executare judecatoreasca ? se poate?

Buna ziua ,
Am si eu o problema in familie ... locuiesc la mine in casa fata si ginerele cu 2 copii ... au venit in casa la mine fara aprobarea mea si nu am incheiat nici un act/contract cu ei ! SI NUMAI VOR SA PLECE ... Politia zice ca nu are ce sa faca !? Cu ce ma sfatuiti ?
Au avut loc conflicte , certuri .... batai .... ei fiind foarte agresivi si facand liniste numai cu pumnu , palma , si jigniri dureroase !
Ginerele mi-a batut sotia si fiul meu ! A venit politia si a zic ca nu are cum sa ii dea afara ... !

Este alta posibilitate inafara de executarea judecotoreasca.... sa fac un act / declaratie ... la notar fiind obligati de lege sa paraseasca in " x " ore ... imobilul ?

Pe mine ma sfatuit un procuror sa ma duc la ce-l mai apropiat notar .... sa fac un act in care sunt obligati de legea ... x din anu y sa paraseasca apartamentul
Sa inteleg ca dumneavoastra sunteti proprietar. Va intreb, ce adresa au in actul de identitate fata si ginerele dumnevoastra? Daca nu este aceeasi adresa cu cea a imobilului si nu au nici o dovada ca s-a incheiat vreun act care le da dreptul sa foloseasca aceasta locuinta acveti posibilitatea sa va adresati organelor de cercetare penala pentru savirsirea de catre acestia a infractiunii de Violarea de domiciliu.
ART. 192
Violarea de domiciliu
Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, sau refuzul de a le părăsi la cererea acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 4 ani.
În cazul în care fapta se săvârşeşte de o persoană înarmată, de două sau mai multe persoane împreună, în timpul nopţii sau prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
Pentru fapta prevăzută în alin. 1, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Ei sunt unele dintre persoanele care folosesc imobilul, cred ca macar ei isi dau acordul la patrunderea in apartament, nu crezi?
Nu se pot evacua oameni fara hotarare judecatoreasca, asa zice legea. Daca aveti dovezi ale agresiunilor lor, puteti folosi procedura ordonantei presedintiale, e mult mai rapida, in cateva luni scapati. Daca incearca ceva in timpul procesului, scapati mai devreme.
Daca nu aveti bani, solicitati asistenta judiciara gratuita.
Bafta!
2007_rozi a scris:

Sa inteleg ca dumneavoastra sunteti proprietar. Va intreb, ce adresa au in actul de identitate fata si ginerele dumnevoastra? Daca nu este aceeasi adresa cu cea a imobilului si nu au nici o dovada ca s-a incheiat vreun act care le da dreptul sa foloseasca aceasta locuinta acveti posibilitatea sa va adresati organelor de cercetare penala pentru savirsirea de catre acestia a infractiunii de Violarea de domiciliu.
ART. 192
Violarea de domiciliu
Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, sau refuzul de a le părăsi la cererea acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 4 ani.
În cazul în care fapta se săvârşeşte de o persoană înarmată, de două sau mai multe persoane împreună, în timpul nopţii sau prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
Pentru fapta prevăzută în alin. 1, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Fata are adresa pe adresa imobilului meu ... dar are numele sotului de familie... dar din pacate numai are buletinul !? ce se intampla ? e mai bine pt mine ? ginerele este strain si nu are cetatenie ... si nu are adresa imobilului pe buletin !
Problema este ca , este violent si nu putem sa il scoatem afara !
Multumesc
AVLIL a scris:

Ei sunt unele dintre persoanele care folosesc imobilul, cred ca macar ei isi dau acordul la patrunderea in apartament, nu crezi?
Nu se pot evacua oameni fara hotarare judecatoreasca, asa zice legea. Daca aveti dovezi ale agresiunilor lor, puteti folosi procedura ordonantei presedintiale, e mult mai rapida, in cateva luni scapati. Daca incearca ceva in timpul procesului, scapati mai devreme.
Daca nu aveti bani, solicitati asistenta judiciara gratuita.
Bafta!

Si care sunt pasi pentru a obtine hotararea judecatoreasca ..? cat dureaza hotararea daca ziceti ca ordonanta presedentiala dureaza cateva luni ? Nu se pune problema de bani , Vreau sa scap cat mai repede de ei ... cat se poate de legal ... ca eu as putea sa le scot lucrurile la usa .... si asta e totul ... dar v-am zis este foarte violent !
Nu poate fi vorba de executare judecatoreasca,pentru ca nu exista o sentinta judecatoreasca,definitiva si investita cu formula executorie.Adresati-va organelor de politie impotriva respectivilor,sub aspectul savarsirii infractiunii de violare de domiciliu,numai daca in cartile de identitate ale celor doi nu este inscris acelasi domiciliu cu al dvs.