Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire impozit pe salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire impozit pe salarii

Hipoacuzia neurosenzoriala bilaterala medie-severa este considerata un handicap in Romania? Daca da, care ar fi procedurile pentru scutirea de impozit pe salarii?
Pentru ca o persoana sa poata beneficia de facilitatea scutirii de impozit pe salariu,in cazul mentionat este necesar existenta de certificat de incadrare in grad de handicap
In baza documentelor medicale care atesta afectiunea contactati serviciul specializat din primarie sau direct comisia de expertiza medicala persoane cu handicap
In urma verificarii documentelor,eventual alte investigatii,comisia medicala de expertiza poate sa emita decizie/certificat de incadrare in grad de handicap,in temeiul caruia,in baza art 26 din L nr 448/2006,titularul poate beneficia de facilitatea scutirii de la plata impozitului aferent salariu
Cu mentiunea ca doar in cazul in care va fi incadrat in grad de handicap grav sau accentuat va putea beneficia de scutirea de impozit/salariu,incf. cu prevederea art55al(4)litk*1din Codul Fiscal:
ART.55(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit
.......
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat
Multumesc mult.