avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire impozit pe salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire impozit pe salarii

Hipoacuzia neurosenzoriala bilaterala medie-severa este considerata un handicap in Romania? Daca da, care ar fi procedurile pentru scutirea de impozit pe salarii?
Cel mai recent răspuns: 1-2 , utilizator 09:47, 23 Iunie 2012
Pentru ca o persoana sa poata beneficia de facilitatea scutirii de impozit pe salariu,in cazul mentionat este necesar existenta de certificat de incadrare in grad de handicap
In baza documentelor medicale care atesta afectiunea contactati serviciul specializat din primarie sau direct comisia de expertiza medicala persoane cu handicap
In urma verificarii documentelor,eventual alte investigatii,comisia medicala de expertiza poate sa emita decizie/certificat de incadrare in grad de handicap,in temeiul caruia,in baza art 26 din L nr 448/2006,titularul poate beneficia de facilitatea scutirii de la plata impozitului aferent salariu
Cu mentiunea ca doar in cazul in care va fi incadrat in grad de handicap grav sau accentuat va putea beneficia de scutirea de impozit/salariu,incf. cu prevederea art55al(4)litk*1din Codul Fiscal:
ART.55(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit
.......
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit pe salariu danciusimona danciusimona Ma numesc Danciu Simona, sant operata de histerectomie abdominalacu anexectomie bilaterala,pot beneficia de reducere impozit pe salariu? va multumesc! (vezi toată discuția)
Am dreptul la grad de handicap? sanciopancio sanciopancio cu hipoacuzie mixta severa us si hipoacuzie neurosenzoriala ud,glaucom cu unghi deschis,retinopatie diabetica neproliferativa ,diabet zaharat insulino ... (vezi toată discuția)
Scutirea de impozit pe salariu luiza04 luiza04 Buna ziua, am spondilita anchilozanta si am auzit ca pot fi scutita de imozitul pe salariu.Orice informatie legata de actele necesare si cui ar trebui sa ma ... (vezi toată discuția)